2025/01/22

Mokyklos fermoje pasiligojo ir likusios lamos

Kupiškio technologijos ir verslo mokykloje vėl gaišta lamos. Praėjus vos savaitei nuo jau aprašytos patelės mirties, susirgo ir likę šios rūšies gyvūnai – krito patinas, pasiligojo ir vienas likęs jauniklis. Įtariama, kad tokius sveikatos negalavimus jiems sukėlė pirmosios lamos netektis. Nors vėlgi pasigirsta kaltinimų, kad fermos darbuotojai šiuos gyvulius šėrė netinkamu pašaru.

Laukia tyrimų

Dar praėjusią savaitę „Kupiškėnų mintys“ rašė, kaip KTVM nugaišo lamos patelė. Tuomet buvo įvairių spėlionių, kad šio egzotiško gyvūno mirtį galėjo pagreitinti ir netinkama priežiūra. Tačiau atliktos ekspertizės duomenimis, lama nugaišo nuo išplitusio uždegimo, kurį paskatino prieš tris mėnesius įvykęs gimdymas.

O nepraėjus nė savaitei – naujos žinios. Paskui savo bandos narę krito ir lamos patinas bei pasiligojo jų jauniklis.

Bendrovės „Stalgvita“ veterinaro Virginijau Balčiūno, pastaruoju metu gydžiusio KTVM fermos gyventojus, pasakojimu, šiems gyvūnams staiga pakilo temperatūra. Patino išgelbėti jau nebepavyko, o mažylis pirmadienį skubiai išvežtas į Kauno veterinarijos akademijos klinikas.

„Savo nuožiūra pasakyti, kas gyvuliams nutiko, negaliu – nesispecializuoju egzotiškų gyvūnų gydymo srityje. Todėl reikia laukti tyrimų“, – netrukus po nelaimės sakė V. Balčiūnas.

Jo žodžiams pritarė ir KTVM direktorės pareigas laikinai einanti Raimonda Domžienė. Moteris negalėjo nuspėti, kas nutiko likusioms lamoms – ar gyvūnus paveikė stresas dėl patelės mirties, ar rimtesnė liga užpuolė.

Rekomenduotų nebelaikyti

Tačiau Kupiškio rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Vyriausiasis veterinarijos gydytojas inspektorius Mindaugas Papuška patvirtino, kad pirmieji patino skrodimo tyrimai parodė, jog jis galėjo nugaišti būtent dėl streso. Nuo jo galėjo pasiligoti ir mažylis.

„Įtariama, kad dėl streso lamos patinui virškinimo organuose atsivėrė kraujuojanti opa. Tai nėra nieko stebėtino – juk šie gyvūnai gyvena bandose ir jiems būna sunku, kai kažkas nugaišta. Netgi kiaulių fermose stresas – viena pagrindinių kritimo priežasčių. Tačiau tyrimai tęsiami ir bus matyti galutiniai rezultatai“, – sakė M. Papuška.

Pasak specialisto, toks atvejis, kai vienas po kito gaišta gyvūnai, nėra eilinis. O ir valstybei – tai nuostolis – lamos kainuoja nemažus pinigus. Todėl, anot jo, ateityje mokyklai bus rekomenduota atsisakyti egzotiškų gyvūnų. Tam reikia išmanymo.

„Tik Lietuvos zoologijos sode yra tinkami specialistai tokiems gyvūnams prižiūrėti. O mėgėjiškų egzotiškų gyvūnų ūkių savininkai gali tikėtis panašaus likimo kaip ir Kupiškyje“, – teigė inspektorius.

Po šių įvykių Kupiškio rajono maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai visgi aplankė KTVM fermą ir patikrino jos gyvūnų priežiūrą. Didelių trukumų, pasak M. Papuškos, nerasta. O dėl pačių gyvulių būklės specialistas tvirtino tik galintis pavydėti, kad žmonės čia jais taip rūpinasi.

„Nuo fermos pastato pavėsis aptvare būna nuo pat ryto. O dėl vandens, nemanau, kad jo turi būti visą dieną. Juk tokie kupranugariai – dykumų gyventojai, o ir lamos laisvėje gyvena tikrai karštesnėmis sąlygomis“, – kalbėjo inspektorius.

Pasak pašnekovo, po vieną gyvūną KTVM fermoje gaišdavo ir anksčiau. Dėl lankytojų neatsargaus elgesio, prisiriję aštrių blizgančių daiktų buvo susirgę stručiai.

Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“.

——-
Autorius: Ingrida NAGROCKIENĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video