2024/11/17

Teismo posėdžiai pradedami įrašinėti

Nuo šių metų liepos 1 d., įsigaliojus Teismų įstatymo pataisoms, visuose mūsų šalies teismuose teismo posėdžiai turėtų būti įrašinėjami garso įranga. Taip siekiama užtikrinti didesnį posėdžių viešumą, užkirsti kelią galimiems teismo proceso pažeidimams bei garantuoti protokolų tikslumą.

Iki šiol visą teismų eigą fiksuodavo posėdžių sekretoriai, protokoluodami jį ranka.

Kaipgi ši naujovė bus įgyvendinama mūsų rajono apylinkės teisme? Pasak šio teismo pirmininkės Irenos Pocevičienės, ir anksčiau buvo galima daryti kai kurių bylų nagrinėjimo teisme garso įrašus, siekiant tikslumo, ypač tais atvejais, kai ginčo objektas būdavo susijęs su specialiais terminais ir pan. Toks įrašas būdavo saugomas prie bylos. Kaip dabar šie garso įrašai turės būti saugomi ir naudojami, reglamentuoja birželio 30 d. Teisėjų tarybos patvirtintos Teismo posėdžių garso įrašymo, saugojimo taisyklės. Jos yra rekomendacinio pobūdžio. Pagal jas teismai pasitvirtins detalias tvarkas. Kol kas garso įrašas nebus bylos sudėtinė dalis ir jų kopijų bylos dalyviai negaus. Teismo posėdžio garso įrašas bus daromas kiekvieno žodinio proceso metu, išskyrus uždarus, neviešus teismo posėdžius. Įrašo nereikės, jei į posėdį neatvyks bylos dalyviai, kai nėra rašomas teismo posėdžio protokolas.

Už teismo posėdžio įrašymą bei perkėlimą į kompiuterinę laikmeną bus atsakingas teismo posėdžio sekretorius ar kitas teismo pirmininko paskirtas asmuo.

I. Pocevičienė sakė, kad šiai naujovei ruoštasi iš anksto. Teismo informatikas dalyvavo intensyviuose savaitės trukmės mokymuose. Jis šiuo metu savo patirtį perduoda trims teismo sekretorėms. Teismo posėdžių įrašymas bus įvedamas palaipsniui. Teisėjas, prieš pradėdamas teismo posėdį, privalės proceso dalyvius įspėti, kad posėdis bus įrašomas.

Teismo pirmininkės nuomone, posėdžių garso įrašai ne tik padės užtikrinti jų viešumą, skaidrumą, garantuos protokolų tikslumą, bet ir drausmins posėdžio dalyvius. „Teismas – ta vieta, kur teigiamų emocijų mažai. Neretai teismuose pasitaiko pernelyg audringai savo nuoskaudas reiškiančių piliečių. Norint vilkinti bylą ar paerzinti priešininką pateikiami nepagrįsti prašymai. Tautiečių teisinė kultūra žemoka. Teisine valstybe tampame po truputį. Šis procesas priklauso nuo kiekvieno piliečio. Dar ne visi žmonės yra įsisąmoninę, kad įstatymai skirti visiems ir juos privalu vykdyti“, – kalbėjo I. Pocevičienė.

Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“

——-
Autorius: Banguolė ALEKNIENĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video