2025/01/22

Šepetoje atliekos perdirbamos naujoviškai

Antradienį į Šepetoje esantį Antano Dobrovolskio ūkį sugūžėjo kaimynai ir ūkininkai iš įvairių Kupiškio rajono vietų bei svečiai iš Vilniaus. Susirinkusieji norėjo išvysti, kaip veikia įrenginys, kurį Kupiškio rajone teturi tik vienas A. Dobrovolskis. Tai – BioCoTech kompostavimo prietaisas.

Vykdomas eksperimentas

Kol svečiai iš Vilniaus pristatinėjo minėtąjį įrenginį, o ūkininkai smalsiai jį apžiūrinėjo. A. Dobrovolskis „Kupiškėnų mintims“ prasitarė, jog šį kompostavimo prietaisą dar ne galutinai nusipirko. Pasak jo, dabar vyksta šioks toks eksperimentas: mokama už kompostavimo įrenginio nuomą. Jeigu po kiek laiko bus matyti, kad šį įrenginį išties naudinga ir reikalinga turėti, A. Dobrovolskis jį ir įsigys. Beje, ne vienas Antanas kompostavimo prietaisą naudotų, o pasidalintų kartu su savo žentais. Tarpusavyje šie vyrai dažnai keičiasi ne tik įvairiais žemės ūkio prietaisas, bet ir patarimais.

Be naujovių – nė žingsnio

Po visą Lietuvą keliaujantys vadybininkai norvegų sukurtą kompostavimo įrenginį pristatinėja ūkininkams, siūlydami jį pirmiausia išmėginti, o tada, jei patiks, nusipirkti. Keista, tačiau visoje Lietuvoje ne tiek daug ūkininkų jį teturi. A. Dobrovolskis sakė, jog šis kieme stovintis prietaisas bene pirmasis visoje šalyje. Kaip tai nutiko? Tiesiog šepetiškis ūkininkas yra imlus naujovėms ir stengiasi visuomet išlikti novatorišku. Pasak jo, turint didelį ūkį negalima stovėti vietoje ir nesidomėti naujausia produkcija, nes geresni prietaisai garantuoja ne tik lengvesnį, bet ir našesnį darbą ūkyje.

BioCoTech produktas išskirtinis tuo, kad pritaikant naujausias technologijas bei naudojant naujai sukurtą maišymo techniką, specialūs mikrobai per 24-72 valandas suardo atliekas, paversdami jas komposto milteliais. Po viso proceso atliekų tūris sumažėja 80-90 proc. – jos tampa sausais milteliais, kuriuos galima eksploatuoti, optimaliai panaudojant juose esantį energetinį potencialą.

Žemę – į maišelius

Kadangi A. Dobrovolskio ūkis yra ekologiškas, pasak ūkininko, laukuose daugiau piktžolių veisiasi. Kai yra valomi grūdai, lieka itin daug šiukšlių, kurių Antanas neturi kur dėti. O ir kitų nereikalingų atliekų dideliame ūkyje apstu. Kompostavimo prietaisas, A. Dobrovolskio teigimu, išspręstų šias problemas.

Per savaitę iki tonos atliekų perdirbantis įrenginys iš minėtosios masės ,,atiduoda“ 400 kilogramų biologiškai naudingos medžiagos, kuri paverčiama į trąšas. Tačiau šepetiškis teigė, jog kompostavimo prietaisas turi ir savų trūkumų – reikia žinoti, kokias atliekas ir kokiomis proporcijomis sudėti į įrenginio vidų.

Kiti mūsų krašto ūkininkai taip pat aktyviai domėjosi A. Dobrovolskio ūkyje kol kas laikinai esančiu prietaisu. Šepetiškis netgi turėjo atnešti plastikinių maišelių, mat ne vienas ūkininkas panoro išsinešti jau iš atliekų perdirbtos naudingos žemės.

——-
Autorius: Sonata MOGYLAITĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video