Gamtosaugininkai jau visa gerkle rėkia, kad klimatas pasaulyje nenumaldomai šyla. Tuo tarpu paprasti žmonės šios problemos vis dar nemato – juk šiluma kaulų nelaužo. Tačiau į susitikimą su noriūniečiais šia tema pasikalbėti atvykusi žinoma šalies klimatologė Audronė Galvonaitė įspėja, kad su tropiniais orais ateina ir ligos, parazitai, grėsmingi gyviai ir kiti pavojai.
Keičiasi mūsų gamta
„Gal ir gerai, kad bus šilčiau. Bet ką su tokiais orais mes gavome: erkes ir jų platinamas ligas, visokius parazitus. Netgi lietuviams iki šiol buvusi svetima liga maliarija jau kelia grėsmę ir mūsų krašte. Ir visa tai dėl atšilusio klimato“, – apie mus tykančius pavojus prakalbo A. Galvonaitė.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos Klimatologijos skyriaus vedėja pateikė itin įdomių faktų, rodančių, kad tropikų grožybės nebe taip jau ir toli. Baltijos jūroje, anot jos, jau pasirodė pirmieji rykliai – žvalgai. Baltarusijos vandenyse sutinkama netgi piranijų.
O Lietuvos sodininkai ir miškininkai jau galėtų pradėti mąstyti ir apie augalinių kultūrų kaitą mūsų krašto laukuose. Mat, A. Galvonaitės žodžiais, temperatūros pokyčius mūsų šalyje pamėgo šiltą klimatą mėgstantys egzotiniai augalai: „Pažiūrėkite, kokios liūdnos tampa mūsų eglės ir pušys. Ir kaip lengvai prigyja egzotiniai augalai. O su kitų kraštų krūmais ir medeliais ateina ir iki tol pas mus nematytas reiškinys – juodi taškeliai ant augalų. Tai subtropinių oro masių atnešti parazitai“.
Dėl pakilusios vidutinės metinės temperatūros vasaros sezonu nuolatos žydi Lietuvos upės ir jose žūsta žuvys.
Tačiau ne tik mūsų šalyje gamta keičiasi. Tirpstant Arkties vandenyno ledo luitams nyksta ir baltosios meškos. Šie gyvūnai maitinasi medžiodami po vandeniu ir ieškodami gardesnio kąsnelio nuplaukia šimtus kilometrų. O ledo lyties poilsiui neradę nugaišta iš nuovargio.
Taip pat, pasak klimatologės, nyksta ir ruonių bei kitų jūros gyvūnų populiacija.
Reikia mokytis priprasti
Nereikia manyti, kad tik gyvūnijos ir augalijos pasaulyje dėl klimato kaitos persidėlioja nusistovėję gamtos dėsniai. Vos laipsniu atšilęs klimatas veikia ir patį žmogų.
„Klimato atšilimas pastebėtas nuo praėjusio amžiaus aštunto dešimtmečio. Per tuos metus vidutinė metinė temperatūra pakilo vos vienu laipsniu. Rodos, kas čia tokio – mūsų kūnas tokio skirtumo netgi nepajustų. Tačiau meteorologui net ir 0,1 laipsnio – didžiulis skaičius, – sakė pašnekovė. – Ar pastebėjote, kad anksčiau pas mus nebūdavo po savaitę trunkančių karščio bangų, kai lauke temperatūra viršija 30 laipsnių. O mes, lietuviai, dar nemokame tinkamai elgtis tokiomis oro sąlygomis“.
Ispanijoje, pasak A. Galvonaitės, per didžiuosius karščius gyventojai skelbia siestas ir eina ilsėtis. Tuo tarpu mūsų tautiečiams – pats darbymetis.
Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“
——-
Autorius: Rita LUKŠIENĖ