2024/12/23

Kur pakliuvo išpiltos šiukšlės greitai taps auksinėmis

Kiekvienas norime gyventi švarioje, neužterštoje aplinkoje, tačiau ne visada pavyksta išvengti taršos. Be to, ne visi aplinkiniai patys nori laikytis tam tikrų reikalavimų. Kad būtų laikomasi gamtosaugos įstatymų, rūpinasi aplinkosaugininkai.

Už taršą reikia mokėti

Pasak Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) Kupiškio rajono agentūros vedėjos Vitos Stančikienės, jų įstaigai svarbu žinoti tikrąją padėtį ir kontroliuoti, kaip laikomasi aplinkosaugos įstatymų. „Mes negalime daryti įtakos gamyklų, katilinės, kurios teršia orą, darbui, tačiau turime jas stebėti, kad mokėtų taršos mokesčius. Jeigu per metus jos į orą išmeta daugiau kaip 10 tonų teršalų, tada turi turėti specialų leidimą ir mokėti mokesčius už aplinkos taršą. Tų mokesčių didžioji dalis – 70 procentų eina į Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo programą. Seniau tos lėšos buvo naudojamos kaimų sąvartynams tvarkyti, nenaudojamiems gręžiniams konservuoti“, – kalbėjo vedėja.

Mūsų rajone yra 11 įmonių, kurios moka taršos mokesčius. Juos moka Subačiaus, Noriūnų, Šepetos, „Simegos“ ir Kupiškio plytų gamyklos katilinės, UAB „Kupiškio salyklas“, UAB „Lavisos agrogrupė“, R. Kevalaičio įmonė dėl kietųjų dalelių išmetimo į orą bei Subačiaus kuro bazė, kuri kuro pakrovimo ir iškrovimo metu į orą išmeta lakius organinius junginius.

Vandens taršai irgi yra tam tikri reikalavimai. Jeigu į vandenį per parą išleidžiama daugiau kaip 5 kubai nuotekų, tada taip pat mokami taršos mokesčiai. Mūsų rajone tokie teršėjai yra 11valymo įrenginių gyvenvietėse, kuriuos eksploatuoja ir prižiūri UAB „Kupiškio vandenys“.

Deja, oras yra stebimas tik didžiuosiuose šalies miestuose, todėl apie taršos lygį mūsų rajone yra sprendžia tik iš čia veikiančių įmonių apskaitų apie taršą.

Aplinkos apsaugos agentūros darbuotojai 4-5 dienas per metus tikrina, kaip gyventojai savo transporto priemonėmis teršia orą. Mūsų rajone važinėja daugiausiai seni automobiliai, todėl jie labiau teršia orą. Didžioji dalis teršėjų yra važinėjančių benzininiais varikliais – jų nustatyta dešimt. Tik vienas nustatytas oro teršėjas važinėjo automobiliu su dyzeliniu varikliu.

Kad įmonių transportas viršytų leistinas oro taršos normas, nenustatyta.

Baudos

Anot V. Stančikienės, 2009 metais buvo nustatyta mažiau pažeidimų. Nežinia, ar galima teigti, jog sumažėjo pažeidėjų, nes dėl sunkmečio Aplinkos apsaugos agentūra taip pat buvo priversta taupyti kuro sąnaudas. Dėl to teko apriboti išvykas, o pažeidimai, kaip žinia, patys „neateina“ į agentūrą – reikia važiuoti ir juos fiksuoti vietoje. Pagal iškvietimus darbuotojai vyko visur, o reidų skaičių teko mažinti.

Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“

——-
Autorius: Nida ŠULCIENĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video