2025/01/22

Bankrotų giltinė kerta iš peties

Sunkmetis tapo tikru darbymečiu bankroto administratoriams. Mūsų rajone šiems specialistams teko talkinti net šešiolikai mažesnių ir didesnių bendrovių. Tuo tarpu ankstesniais metais tokios lemties sulaukdavo vos viena dvi įmonės per metus.

Pasak bankroto administratoriaus Virginijaus Andrijausko, sudėtinga ekonominė situacija greičiausiai palaužė savo galimybių neįvertinusius verslininkus. Kai kurių jų bankrotas turės įtakos ir visai mūsų rajono verslo situacijai.

Kupiškio verslo informacijos centro duomenimis, 2009 metais Kupiškyje veikė apie 250 mažų ir vidutinių įmonių. Daugiausia jų užsiėmė medienos apdirbimu, siuvimu bei mažmenine prekyba.

Tačiau būtent šių sričių verslininkų gretas pernai labiausiai retino bankrotai. Užgriuvusių sunkumų neatlaikė tokios medžio apdirbimo įmonės, kaip „Arboris“, „Medžio staklės&ko“, „Balmeto medis“. Stiprus smūgis suduotas transporto verslui – čia bankrutavo krovinių transportavimo veiklą vykdžiusi bendrovė „Nodoros transportas“ ir „Eukoba“, automobilių prekyba užsiėmusi bendrovė „Profitus“.

Bankrotas palietė ir mūsų rajono siuvyklas. Apie veiklos pabaigą pernai paskelbė bendrovė „Aumeda“ Noriūnuose bei „Evilda“ Kupiškyje. Pastaroji gyvavo vos metus. Šios įmonės įkūrimas turėjo išgelbėti dalį prieš tai bankrutavusios siuvimo įmonės „Viglita“ siuvėjų. Tačiau sausio mėnesį ir naujoji siuvykla paskelbė bankrotą.

Žlugimo nuotaikos čia sklandė jau praėjusių metų pabaigoje. Mat įmonė nebeišgalėjo laiku mokėti atlyginimų ir mokesčių.

Sužlugdė gaisras ir krizė

„Iš pradžių mums gana gerai sekėsi – ir užsakymų turėjome, ir algas laiku mokėdavome“, – sakė „Evildos“ direktorė Edita Vilčinskienė.

Tačiau įmonės veiklą pakirto prieš pusmetį siuvykloje kilęs gaisras. Tuo laiku čia buvo siuvama 14 tūkstančių vienetų produkcijos. Dalį jos sugadino ugnis ir ugniagesių lietas vanduo. Gaisro padaryti nuostoliai (apie 150 tūkstančių litų) „nuskandino“ trumpai gyvavusią siuvyklą.

„Iš pradžių manėme, kad išsikapstysime. Siųsdama papildomai žmonių, mums padėjo Darbo birža, geranoriški buvo ir kai kurie užsakovai. Tačiau mėnesį taisydami savo produkciją vis giliau klimpome į nuostolius. Vienu metu atrodė, kad jau ir darbuotojų atlyginimai nusistovėjo ir pati veikla juda, bet metų gale padėtis tapo itin sunki“, – kalbėjo E. Vilčinskienė.

Moteris neneigė, kad įmonės bankrotui įtakos turėjo ir sunkmetis: kilo mokesčiai, kainos. Tačiau pigo pati produkcija – užsieniečiai, pasak pašnekovės, puikiai pasinaudojo krize ir numušė jų gamybos įkainius: „Užsieniečiai naudojasi krize mūsų šalyje – pastaruoju metu jų užsakymų įkainiai tiesiog kėlė juoką.

Aišku, stengėmės rinktis mums palankesnius variantus, bet produkcija per metus nupigo apie 30 procentų. Norėdami prisivyti uždarbio lygį, privalėjome greičiau dirbti. Be to, itin išaugo kokybės reikalavimai“.

Turi naujus šeimininkus

Paklausta, ar bankrutavusios įmonės savininkė žada atgaivinti savo verslą, moteris teigė tam neturinti jokio pradinio turto – kas liko, teks atiduoti už skolas. Be to, verslininkė būgštauja nesugebėsianti išlyginti visų įsiskolinimų. Tik 70 buvusių darbuotojų per pusmetį iš Garantinio fondo turėtų atsiimti algas už du paskutinius darbo mėnesius, kai kuriems jų galbūt pavyks gauti ir išeitines išmokas.

Tačiau dalis siuvėjų taip ir liko savo darbo vietose. Mat buvusiose „Evildos“ patalpose dabar šeimininkauja naują bendrovė „Vimodi“. Ši, pasak E. Vilčinskienės, su jos bankrutavusia įmone neturi jokių sąsajų.

„Kupiškis – mažas miestas, todėl tos pačios siuvėjos jau dirba kitiems verslininkams. O šios patalpos labiausiai ir tinka siuvyklai „, – teigė pašnekovė.

Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“

——-
Autorius: Ingrida STAKYTĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video