2024/12/24

Pavasario karalienės – tulpės

Daugelis iš mūsų pavasario neįsivaizduojame ne tik be žibuoklių, bet ir be tulpių – puošnių pavasario gėlių, kurios prieš keletą šimtmečių iš Vidurinės Azijos paplito po visą pasaulį.

Nors šių gėlių žydėjimo laikas labai trumpas, tačiau nesigrožėti jomis – neįmanoma. Gal todėl iš viso pasaulio žmonės keliauja į Olandijoje kiekvieną pavasarį vykstančią tulpių žydėjimo šventę.

Pasisekė ir lietuviams. Neturintys galimybių nukeliauti į Olandiją, tulpių gausybe gali pasidžiaugti visai netoliese – Burbiškio dvare (Radviliškio r.), kur praėjusį savaitgalį vyko tulpių žydėjimo šventė.

Paskutinis Burbiškio dvaro savininkas Mykolas Baženskis 1941-aisias pasitraukė į Vakarus, o likusiame išpuoselėtame dvare sovietiniais metais buvo įkurtos kiaulidės.

Peizažinio tipo dvaro parkas užima 28 ha plotą, kuriame įrengti takai bei įspūdingi tvenkiniai, turintys 15 salų ir sujungti dvylika tiltelių.

Dvaro paveldėtojas Adomas Baženskis šį gražų pastatą kartu su žeme padovanojo Lietuvai, o jame įsikūrę muziejininkai nutarė medžiais neužsodintoje vietoje auginti tulpes. Toks sumanymas kilo prieš dešimt metų, todėl šiemet vyko jau devintoji tulpių žydėjimo šventė (pernai dėl dvaro rekonstrukcijos darbų šventė neįvyko).

Atvykėlius pasitinka daugiau kaip 300 rūšių žydinčių tulpių jūra – čia galima rasti nuo paprasčiausios, dar močiučių darželiuose augintos, tulpės iki neįprasta spalva ar įmantria forma besiskleidžiančio žiedo.

Nors tulpes auginti nesudėtinga, tačiau visgi reikia žinoti, ką šie augalai mėgsta, kokia jų priežiūra. Pasak kalbintų gėlininkų, tulpių svogūnėlius geriausiai tinka sodinti šviesioje vietoje, kur neužpučia stiprūs ir šalti vėjai, o vegetacijos periodu jas būtina laistyti bei tręšti.

Pirmą kartą tręšiamos tik sudygusios, antrąkart – žiedų formavimosi metu, trečiąkart – kai žydi.

Žydėjimo metu reikėtų pašalinti nužydėjusius žiedus – atsargiai nulaužti vainiką, o stiebą palikti kol pagels, vėliau jis nupjaunamas arčiau svogūnėlio. Maži svogūnėliai išleidžia žiedynkočius, kuriuos geriau pašalinti, kad netrukdytų žydėti.

Tulpes puokštėms geriau ne nupjauti, o nulaužti – jos gerai lūžta anksti ryte ir vėlai vakare.

Tulpių svogūnėlius reikia kasti joms nužydėjus, likusius lapus nupjauti arba nulaužti. Jeigu lapai sveiki ir be dėmių, svogūnėlius galima džiovinti kartu su jais.

Tulpių svogūnėlių nebūtina kasmet iškasti, tačiau patartina. Jeigu jų neiškasite kelerius metus iš eilės, tulpės prastai žydės, o svogūnėliai giliai įaugs į dirvą.

Norint, kad šių pavasario gražuolių žiedai mus džiugintų ilgus metus, reikia nepatingėti ir laiku atlikti būtiniausius darbus.

——-
Autorius: Nida ŠULCIENĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video