2024/11/26

Kaimo kryžkelėje yra rodyklių

Apie tai, jog ateityje ir Lietuvos kaimiečiai užsiims ne vien žemės ūkio produkcijos gamyba, bet ir kitais verslais, nebe prognozės. Jau esama ir Žemės ūkio ministerijos paruoštos programos – „Alternatyviosios veiklos kaime rėmimas pagal Lietuvos kaimo plėtrą 2007-2013 metais“.

Iš informacinės medžiagos aplanko

Trys lektorės iš Žemės ūkio ministerijos – Kaimo plėtros departamento Alternatyviosios veiklos priemonių koordinavimo skyriaus specialistės Regina Voverytė, Gitana Zlotkutė ir Lina Bukauskienė – trečiadienį į seminarą susirinkusiems kupiškiečiams, daugiausia Lietuvos ūkininkių draugijos skyrių ir kaimo bendruomenių atstovams, aiškino minėtos programos trečiąją kryptį – gyvenimo kokybės kaimo vietovėse ir kaimo ekonomikos įvairinimo. Šiai sričiai pastarajame kaimo plėtros laikotarpyje turėtų tekti 951,64 mln. litų investicijų. Tos sumos 75 proc. – Europos Sąjungos (ES) parama.

Pabrėžta, jog yra skirta laiko bei finansinės paramos ne žemės ūkio veiklai pasiruošti. Tik po šio žingsnio teikiama parama naujo verslo kūrimui ir plėtrai. Šiemet į tai investuojama kone 60 mln. litų.

Naujų pokyčių kaime ženklas – amatų skatinimas, o kad pavieniams entuziastams po metų kitų nebūtų per sudėtinga išlikti ir šioje konkurencijoje, rekomenduojamas ir amatų centrų kūrimas.

Na dar ir kita nauja amatų atšaka – tam tikrų produktų gamyba.

Pasak lektorių, kaimo turizmo verslas Lietuvoje jau gerai žinomas. Jis, beje, irgi siejamas su regiono ar net dar artimesnės vietovės amatais.

Beje, kam atrodo, jog tapti kaimo turizmo sodybos šeimininku nepasiekiama svajonė, nors širdis prie tokio verslo traukia, galima pradėti nuo paprastesnio dalyko – stovyklaviečių kaime įkūrimo. Kaimo turizmą septynerių metų laikotarpiu suplanuota remti per 284 mln. litų.

Trukdžių nedaug

Vos tik lektorė R. Voverytė ėmė komentuoti perėjimo prie ne žemės ūkio veiklos sąlygas, iš salės pasigirdo klausimas: ar tai siejama su pretendento amžiumi? Pasak ŽŪM atstovės, kaimo žmogui tuo ir patrauklus verslo nuo gamybos labiau į kūrybos keitimas, kad jokių išskirtinių reikalavimų, tarp jų ir amžiui, nėra. Tačiau jauniems ūkininkams vis dėlto numatytas prioritetas.

Nors tam tikrų reikalavimų esama: veiklą keičiantis subjektas turi būti ūkininkas arba labai maža įmonė. Ir vienu, ir kitu atveju ES lėšomis finansuojama iki 50 proc. išlaidų, o maksimali paramos suma projektui – 690,5 tūkst. litų.

Priemonės „Kaimo turizmo veiklos skatinimas“ ŽŪM patvirtintos taisyklės veikia jau visus šiuos metus. Tai yra tęstinė priemonė.

Lektorė pabrėžė, jog erdvės šiai veiklai ir Kupiškio rajone taip pat yra.

Pastarąjį verslą gali programuoti ne tik fizinis asmuo, įregistravęs žemės ūkio valdą, ūkininkas, bet ir šiaip pretendentas, ne trumpiau kaip dvejus metus gyvenantis kaimo vietovėje ir įregistravęs žemės ūkio valdą.

„Tas būtiniausias atspirties taškas?“- dabar jau vyriškio, suintriguoto turizmo verslo idėjos, balsas.

„Žemė“, – labai konkretus taisyklių komentuotojos atsakymas. Naujai kuriamos kaimo turizmo sodybos plotas turi būti ne mažesnis kaip 0,7 ha. Atstumas nuo sodybos iki magistralinių kelių – ne mažesnis kaip pusė kilometro. Pastate – ne daugiau kaip 20 apgyvendinamų patalpų. Savininko gyvenamosios ir higienos patalpos turi būti atskirtos nuo svečių naudojamų patalpų.

Yra ir naujovių

Lektorė G. Zlotkutė per trisdešimties klausytojų dėmesį sutelkia į naujovės – priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ apžvalgą. Šis projektas turėtų būti netrukus ŽŪM patvirtintas. Pagal planinį metodą vidutinė parama vienai kaimiškajai savivaldybei – 1,35 mln. litų. Kad būtų aiškiau – kaimo vietovėje iki 500 gyventojų – drenažo sistemos įrengimo ar atnaujinimo, geriamo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sistemos įrengimo reikmėms, kultūros paveldo, religinių objektų tvarkybai.

Ir pastaroje priemonėje akcentuojamas tradicinių amatų centrų kūrimas – amatų mokymo, reprezentavimo, prekybos patalpų įrengimas. Dėl paraiškos tokiam projektui reikia vietovės 60 proc. gyventojų pritarimo.

Ryškėja, kas populiariausia

Šiemet paraiškų pagal kryptį „Gyvenimo kokybė kaimo vietovėse ir kaimo ekonomikos įvairinimas“, pasak lektorės, gauta – perėjimui prie ne žemės ūkio veiklos – keturios, paramos verslo kūrimui ir plėtrai – 68, kaimo turizmo veiklos skatinimo – 122. Visiems jiems įgyvendinti prireiks per 96 mln. litų.

Šiuo metu – iki lapkričio 28 dienos – vyksta paramos verslo kūrimui ir plėtrai paraiškų teikimas. Šiemet jau antrą kartą. Suplanuoti ir paraiškų kaimo turizmo veiklai skatinti bei kaimo atnaujinimo ir plėtros LEADER ir planiniu metodu teikimo ateinančiais metais terminai.

Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“

——-
Autorius: Eleonora VAIČELIŪNIENĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video