Vasarą, pasibaigus mokslo metams, vieni moksleiviai laiką leidžia poilsiaudami, keliaudami, kiti skuba susirasti sezoninį darbą. Moksleiviams darbas – ne pramoga, o galimybė tapti savarankiškiems, ugdyti tvirtą charakterį, atsakingumo jausmą. Savarankiškai užsidirbti pinigai kelia pasitikėjimą ir leidžia patenkinti savo poreikius. Tačiau nepilnamečiams moksleiviams Kupiškyje įsidarbinti nėra lengva.
Duomenų bankas
Šiemet Kupiškio darbo biržoje užsiregistravo 77 moksleiviai, norintys dirbti vasarą (40 iš miesto ir 37 iš kaimo). Praėjusiais metais paraiškų dėl galimybės įsidarbinti buvo daug mažiau. Iš visų užsiregistravusiųjų, 33 moksleiviams yra per 18 metų. Pasak Kupiškio darbo biržos direktorės Genės Zulonienės, šios amžiaus grupės vaikams yra didelė galimybė įsidarbinti, nes jie pilnamečiai, su jais galima sudaryti materialinės atsakomybės sutartį, jie brandesni tiek fiziškai, tiek dvasiškai. Amžiaus grupei nuo 16 iki 18 metų priklauso 40 užsiregistravusių moksleivių, o nuo 14 iki 16 metų – tik 4.
Anot G. Zulonienės, Kupiškio darbo biržoje yra suformuoti norinčių dirbti mokinių bei laisvų darbo vietų mokiniams duomenų bankai. Darbdaviams taip pat buvo išsiųsti prašymai suteikti Kupiškio darbo biržai informacijos, ar moksleiviams atsirastų darbo vasaros metu. G. Zulonienė pabrėžė, kad darbo birža neįdarbina, nes darbą suteikia rajono darbdaviai. Taigi darbo birža yra tik tarpininkas tarp darbo jėgos pasiūlos (norinčių dirbti moksleivių) ir darbdavių, kurie galėtų įdarbinti juos per vasaros atostogas.
Informacija pasiekia
G. Zulonienė sakė, kad dažnai į darbo biržą ateinantys moksleiviai nežino, kur ir kokio pobūdžio darbą norėtų dirbti, tačiau turėtų būti atvirkščiai – motyvacija būtina.
Moksleiviai, norintys ar planuojantys dirbti vasaros atostogų metu, yra informuojami. Gegužės mėnesį Kupiškio darbo biržoje buvo rengiamos atvirų durų dienos, taip pat organizuotos profesinio orientavimo bei darbo rinkos dienos Kupiškio rajono mokyklose, kur buvo teikiamos individualaus konsultavimo paslaugos apie įsidarbinimo galimybes bei darbo santykius reglamentuojančius teisės aktus. Anot G. Zulonienės, moksleiviams tokie užsiėmimai labai patinka, jie noriai į juos ateina. Pastarųjų renginių metu buvo platinami Lietuvos darbo biržos informaciniai lankstinukai moksleiviams „Mokiniai, norite dirbti – žinokite!“
Reikia mokėti save parduoti
Prieš suformuojant duomenų banką, Darbo biržoje buvo surengti du dideli atviro informavimo susirinkimai, kuriuose šios institucijos atstovai aiškino moksleiviams, kaip vyksta įdarbinimo procesas, kaip parengiami darbo paieškos dokumentai. Darbo biržos specialistai patarė, kaip bendrauti su darbdaviais, kur ieškoti darbo. Pasak G. Zulonienės, nepilnametės moksleivės dažniausiai nori dirbti auklėmis, salės darbuotojomis prekybos centruose, pas ūkininkus ravėti ar skinti uogas, o jaunuoliai sutiktų dirbti statybose, atlikti remonto darbus, tvarkyti ir puoselėti miesto aplinką. Labai svarbu, kad moksleiviai būtų aktyvūs ir stengtųsi ieškoti darbo patys. Savarankiškos darbo paieškos dažniausiai būna vaisingesnės: „Svarbu būti aktyviam. Tuomet tavo tikimybė gauti darbą, be jokių abejonių, padidės. Reikia mokėti save pristatyti, išbandyti derybose ir parduoti“, – patarė G. Zulonienė.
Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“
——-
Autorius: Sigita SMIČIŪTĖ