Praėjusią savaitę Kupiškio technologijos ir verslo mokykloje vyko iškilmingos išleistuvės, o šiandien mokyklos pedagogai su nerimu laukia, kas bus rytoj.
Bedarbystė jau traukiasi iš Lietuvos
Pasipuošusios merginos ir moterys, pasitempę vyrai su gėlėmis rankose paskutinį kartą rinkosi į savo mokyklą atsiimti diplomų. Juos sveikino ne tik mokyklos vadovai, pedagogai, bet ir į šventę atvykę darbdavių atstovai, kurie įdarbins beveik visus įvairias specialybes įgijusius moksleivius. Iš 135 absolventų tik du dar nežinojo būsimojo savo užsiėmimo.
Ne vienas iškilmėse kalbėjęs oratorius pasidžiaugė, kad jaunų darbo rankų vis labiau reikia Lietuvoje. Pragyvenimo šaltinio jau nebereikia ieškoti už jūrų marių ar ispanijose bei airijose.
Nuogąstavimai nepasitvirtino
Tuo metu, kai dar buvo statoma Kupiškio proftechninė mokykla, miestiečiai nuogąstavo, kad į ją įstoję įvairių Lietuvos rajonų ne pačio geriausio elgesio moksleiviai apvers aukštyn kojomis visą miestelį. Neįvyko nieko panašaus. Nuo pat pradžių iki dabar mokykla yra pavyzdingai tvarkoma, specialistų paruošimo kokybe yra patenkinti darbdaviai, o didesnių drausmės pažeidimų pavyko išvengti, sėkmingai sprendžiamos ne tik moksleivių saugumo, mokymosi problemos, bet ir sukurtos geros buities, kultūrinio gyvenimo sąlygos.
Apie 45 proc. mokyklos moksleivių yra kilę iš mūsų rajono, kiti atvyksta iš Rokiškio, Anykščių, Biržų, Utenos, Panevėžio rajonų. Labai įvairus ir čia besimokančiųjų amžius – mokykloje sutiksi ir penkiolikametį paauglį, ir jau solidžią damą, kurios amžiaus nebegražu klausti, o dokumentai rado, kad jai keturiasdešimt penkeri.
Mokykla ruošia specialistus ne tik visos apskrities, bet ir kai kurių kitų rajonų įmonėms. Čia momoma rinkoje paklausių profesijų, todėl mokyklos absolventai nesunkiai įsidarbina.
Savivaldybės iniciatyva pasėjo nežinią
Gyvenimas ramiai sau tekėjo įprasta vaga, tik staiga ta ramuma ėmė ir baigėsi…
Šios mokyklos steigėja yra Švietimo ir mokslo ministerija, bet maždaug prieš metus pedagogai sužinojo, kad Rajono savivaldybė nutarė perimti mokymo įstaigą savo žinion. Mokyklos vadovų paklausus, kodėl keičiamas mokyklos pavaldumas buvo atsakyta, kad tai sumanė savivaldybė slapta nuo pedagogų kolektyvo. Tokį siekį jie įvertino kaip savivalę ir profesinio mokymo rajone žlugdymą.
Mokyklos direktorius Bronislovas Rimkus pasakojo: “Buvo paruoštas Švietimo ir mokslo ministerijos profesinių mokyklų tinklo pertvarkymo planas 2005 – 2012 metams. Jame įrašyta, kad mūsų mokykla bus perduota Rajono savivaldybei. Su tuo planu mūsų niekas nesupažindino. Mes jį atradome internete. Pradėjome aiškintis, kas čia vyksta. Buvau pas merą. Jis man nieko konkrečiai nepasakė, tik pareiškė žinąs, kad yra toks planas, bet nepateikė jokių konkrečių motyvų, kodėl reikia keisti mokyklos pavaldumą, kokia numatoma perspektyva, koks bus finansavimas.
Aš aiškinausi ir ministerijoje. Ten buvo pasakyta, kad ši iniciatyva atėjo iš rajono. Jai ministerijoje buvo pritarta.
Mes šį klausimą svarstėme ir mokyklos taryboje, ir visame kolektyve. Pedagogai buvo labai nepatenkinti tokiu sprendimu ir įpareigojo mokyklos vadovus toliau aiškintis, kas vyksta už kolektyvo nugaros, kodėl slapta priiminėjami tokie svarbūs sprendimai. Esame įpareigoti siekti, kad išliktume tame pačiame statuse arba bent jau leistų tapti viešąja įstaiga.„
Kol kas mokykla iš ministerijos gavo tik žodinį nuraminimą, kad kol kas ji paliekama ramybėje. Artimiausiu metu nebus imamasi jokių esminių priemonių statusui pakeisti. Artimiausiu metu – ne, o po metų? Po dviejų?
Direktorius meluoja?
“Mintys„ mero Leono Apšegos paklausė, kodėl jis neduoda B. Rimkui informacijos. “Jei jums direktorius taip sakė, tai jis meluoja.„- labai paprastai atsakė meras.
Jis mums pasakojo, kad su mokyklos direktoriumi visą valandą kalbėjosi apie galimą mokyklos pertvarkymą. Būta planų čia įrengti savotišką profilinę gimnaziją, kurioje mokytųsi moksleiviai, negalintys ar nenorintys lavintis tikroje gimnazijoje. Ten jie galėtų gauti ir specialybę ir baigtų mokyklą. Mero tvirtinimu, po jo detalaus paaiškinimo mokyklos direktorius suorganizavo kažkokį susirinkimą – mitingą, kuriame buvo surinkti parašai po kažkokiu raštu. Tas raštas nusiųstas į ministeriją. Po to sau ir buvusiam Švietimo skyriaus vedėjui meras pasakė, kad jie daugiau jokių iniciatyvų neberodys, nes galima gyventi ir be tos mokyklos. Nuo to laiko jokios iniciatyvos ir nerodo.
Kažkodėl pašlijo santykiai
Anksčiau mero ir mokyklos direktoriaus santykiai buvo visai geri. Meras buvo dažnas Technologijos ir verslo mokyklos organizuojamų renginių svečias. Vėliau kažkodėl ir jis, ir kiti savivaldybės darbuotojai pradėjo vengti svečiuotis toje mokykloje. Tai į akis krito ne vienam kupiškėnui.
Visgi, jei nežinia kodėl pašliję vadovų santykiai pradeda maišyti mokyklos darbui, jau yra negerai…
Kol kas minimos mokyklos darbuotojai savo parašais patvirtino, kad nesutinka pereiti savivaldybės žinion ir įpareigojo įstaigos vadovus ginti jų interesus.
Jau aišku, kad kitus mokslo metus mokykla dirbs kaip dirbusi, o kas bus vėliau – kol kas neaišku.
——-
Autorius: Gintaras JURGĖLAS