Praėjusios vasaros pabaigoje rašėme, kad septyniolikmetis Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos moksleivis Paulius Balčiūnas, kurio žaidimas Šilutėje vykusioje jaunųjų krepšininkų stovykloje pernai krito į akis geriausiems Lietuvos ir JAV koledžų treneriams, yra gavęs kvietimą ir rengiasi metams vykti treniruotis bei mokytis į Floridos valstijos Bradentono miestą.
Sužinoję, kad vaikinas šių metų gegužės 28 d. grįžo į gimtinę, vėl suskubome su juo šnektelėti.
Iš pirmo žvilgsnio Paulius atrodė beveik nepasikeitęs, gal kiek ūgtelėjęs (prisipažino paaugęs porą centimetrų ir dabar jo ūgis esąs 205 cm). Tiesa, lietuviškoje kalbėsenoje jau buvo juntamas šioks toks akcentas. Mat per devynis mėnesius jam lietuviškai tekę daugiausia kalbėtis tik telefonu su namiškiais.
Tapo pirmūnu
Labai komunikabilus, gerai mokantis anglų kalbą Paulius vienas važiuoti į tolimą šalį visiškai nebijojo. Iš anksto jis žinojo, kad gyvens amerikiečių šeimoje, auginančioje penkiolikmetę dukterį, kad gaus visą išlaikymą. Taip ir buvo.
Aerouoste Paulių pasitiko būsimieji treneriai. Per trijų valandų kelionę iki naujųjų namų su vaikinu jie viską aptarė, viską aprodė. Pasak Pauliaus, žmonės, pas kuriuos jis visą šį laiką gyveno, yra labai malonūs. Pritapti jų šeimoje nebuvo sunku. Amerikietiška virtuvė taip pat nenuvylė. Juolab kad jo globėjai amerikiečiai stengiasi sveikai maitintis, nėra užkietėję makdonaldų lankytojai ir hamburgerių mėgėjai.
Paulius 11 klasę baigė vietos vidurinėje mokykloje. Jam porą savaičių buvę labai keista visus dalykus mokytis angliškai. Paskui pripratęs. Mokytojai ir bendraamžiai (tarp jų taip pat yra daug atvykėlių iš kitų šalių) labai stebėjosi puikia jo anglų kalba.
Pamokos prasidėdavo 8 ir baigdavosi 13 val. Paskui vaikinas iki 15 val. praleisdavo krepšinio treniruotėje, o po jos dar 1,5 val. plušėdavo treniruoklių salėje. „Po tokios dienos būni pavargęs. Tad jokios pramogos neberūpi. Stengiesi tik pamokas paruošti. Neprisėdęs namuose nors porai valandų prie vadovėlių, geresnių rezultatų negali tikėtis“, – tvirtino Paulius.
Po pirmojo semestro jį pasikvietė mokyklos direktorė pasikalbėti. Tuomet sužinojęs, kad jis yra priimtas į Nacionalinę moksleivių garbės draugiją. Į ją gali patekti tik labai gerais pažymiais besimokantieji. Direktorė džiaugėsi, kad jis esąs ne tik geras krepšininkas, bet ir geras mokinys.
Paklaustas, kur lengviau mokytis, ar Lietuvoje, ar JAV, Paulius sakė, kad amerikiečių mokymo programos siauresnės, todėl šiek tiek ir lengviau, bet gimtinėje jis taip pat buvęs geras mokinys, turėjęs maždaug 9 balų vidurkį.
Amerikietiškas krepšinis
Pasak Pauliaus, Lietuvoje populiarus klubinis krepšinis, o JAV – mokyklų komandos. Jis žaidė savo mokyklos komandos startiniame penketuke kaip centro ir krašto puolėjas, buvo aukščiausias. Tekdavo aikštelėje išbūti ilgai be keitimų. Jų komanda iš 8 Bradentono mokyklų komandų pirmą kartą užėmė 1-ąją vietą ir pateko tarp geriausių valstijos ekipų. (Be Pauliaus, joje dar žaidė vienas užsienietis – įžaidėjas iš Puertoriko.) „Buvome visi be galo laimingi, džiaugėmės tokia savo sėkme“, – prisiminimais dalijosi Paulius.
Mokyklinių komandų sezonas trunka vos 3 mėnesius (nuo lapkričio iki vasario pradžios). Po to prasideda keliaujančių komandų sezonas. Tai jau aukštesnio lygio krepšinio turnyras. Į tas komandas IMG – krepšinio ir kitų sporto šakų akademija – atrenka geriausius mokyklų komandų žaidėjus. IMG yra žinoma visame pasaulyje. Joje treniravosi daug NBA žaidėjų.
Draugai jau žino, kur Lietuva
Per mokslo metus Floridoje Paulius susirado daug draugų – amerikiečių, ten gyvenančių europiečių. Vaikinui labai patinka šio Amerikos kampelio gamta. Nuo mokyklos ar namų, kuriuose gyvena, jam iki Meksikos įlankos smėlėtų paplūdimių tik 10 min. kelio automobiliu. Savo mašinos jis neturi. Kol kas ir nereikia, nes visur jį pavėžėja bičiuliai. Praėjusiais metais Floridoje siautę uraganai jų miesto beveik neužkliudė – pūtė tik stiprokas vėjas ir labai lijo. Paulius, Lietuvoje radęs visai ne vasariškus orus, su nostalgija prisiminė, jog jam išskrendant iš Floridoje buvo 30 laipsnių šilumos.
Paklaustas, ar naujieji jo bičiuliai žino, kur yra Lietuva, Paulius sakė, kad paminėjus Sabonio, Ilgausko pavardę, visi tuoj pat susiorientuodavo, iš kur jis atvykęs. Dabar jau smulkiai visiems pažįstamiems yra paaiškinęs, kur yra jo gimtinė.
Ateitį sieja su Amerika
Paulius labai džiaugiasi sugrįžęs namo, pasimatęs su savo tėvais, broliuku Tomu. Šešiametis labai didžiuojasi savo vyresniojo brolio pasiekimais ir svajoja sekti jo pėdomis. Pauliaus nuomone, ko gero, iš jo taip pat gali išaugti krepšininkas.
Vaikinas suplanavęs savaitėlę pailsėti, o po to individualiai treniruotis. Galbūt ras laiko ir su savo buvusios krepšinio komandos, kuriai vadovauja Alvydas Puzelis, draugais parungtyniauti.
Liepos pradžioje jis vėl kels sparnus į JAV, nes tuo metu Las Vegase prasidės keliaujančių komandų turnyras.
Dvyliktą klasę Paulius irgi planuoja baigti ten pat. O po to ieškos universiteto. Kur stos dar neapsisprendė. Jį trauktų verslas, finansai. Universiteto pasirinkimą gali lemti ir šių aukštųjų mokyklų treneriai, kurie kitąmet pradės stebėti abiturientų žaidimą. Anot vaikino, namuose gerai, bet Amerikoje matąs daugiau perspektyvų.
Baigiant pokalbį aštuoniolikmetis prisipažino, jog susitikimo su namiškiais visgi be galo sunku laukti, kad namų labai labai pasiilgstąs.
——-
Autorius: Banguolė ALEKNIENĖ