2025/01/22

Pragyventi padeda ir dovanos

„Gal kas galėtų vienišai mamai padovanoti skalbiamąją mašiną, lovytę, televizorių“ – kartais spaudoje šmėkšteli panašaus turinio skelbimai. Pasidomėjome, kas slepiasi po vienu iš tokių skelbimų, ar pagalbos prašo tas, kuriam jos iš tiesų reikia?

Dvidešimt ketverių Aušra Riaubaitė, šiuo metu gyvenanti Žvikų k. (Panevėžio r.) pas tėtį, į redakciją atėjo nešina gegužės mėnesį vienerių metukų gimtadienį atšventusiu Sauliuku. Guvus berniukas greitai pasijuto it namie. Kas paskatino merginą prašyti laikraštyje dovanoti vieną ar kitą daiktą, iš kokių pajamų ji ir vaikas gyvena?

“Pamačiusi, kad kitos motinos deda skelbimus ir aš pabandžiau. Lovytės neturėjome, Sauliukas vežimėlyje miegojo, naktį iškrito. Esu labai dėkinga geranoriškai padėti nusiteikusiems žmonėms. Viena močiutė tada dovanojo lovytę. Dabar šeima padovanojo dvi skalbimo mašinas, vaflinę”, – džiaugėsi vieniša mama.

Vienintelės Aušros pajamos, pasak jos, už vaiką gaunama 93 Lt pašalpa. Laiko dvi karves, todėl sūrių, sviesto, pieno juodu nestokoja. Daržo jauna moteris sako šiemet nesodinusi – jo priežiūrai nebūtų buvę laiko. Daržo gėrybių atvežanti mama. Iš pažįstamų Panevėžyje gauna pigiau nusipirkti mėsos. Stengiasi gyventi taupiai: drabužių, žaislų berniukui įsigyja iš į Tiltagalius atvažiuojančių furgonų su šių prekių paketais, apsipirkti vyksta į Kupiškį (su vaiku nešyklėje Aušra, trumpindama kelią keliasi per upės brastą, kadangi iki artimiausios autobusų stotelės, einant aplinkui, tektų sukarti net kelis kilometrus). Parduotuvėse visada žvalgosi įvairių akcijų, nuolaidų. Finansiškai pagelbėja ir Aušros tėtis, besistengiantis vis palepinti anūką.

Vieniša mama, kalbėdama apie artimiausią ateitį, teigė svajojanti susirasti darbą, pakrikštyti sūnų. Vabalninko žemės ūkio mokykloje šiemet įgijusi komersantės specialybę, Aušra sakė norėjusi mokytis dar ir pienininke, tačiau šios minties teko atsisakyti, kadangi nėra laisvo pamokų grafiko, o ir stipendija jai nebepriklauso. Prisimindama mokslo metus, jauna moteris tik geru žodžiu minėjo šios ugdymo įstaigos auklėtojas, pagelbėjusias jai tiek morališkai, tiek finansiškai. Aušra svarsto galimybę ieškotis darbo Klaipėdoje. Uostamiestyje yra pažįstamų, gyvenančių nuosavame name, čia būtų kam patikėti prižiūrėti sūnų.

Natūraliai kyla klausimas apie mažojo Sauliuko tėtį: kaip susiklostė Aušros ir jo likimai, kur jis, ar apskritai žino apie savo atžalą? Ši istorija kiek miglota. „Jis Panevėžyje, kur aš lankiau kosmetologės kursus, gyveno su mano drauge. Draugė, išvykdama pas užsienyje gyvenančius tėvus, paprašė jį prižiūrėti. Ji taip ir negrįžo, o tarp mūsų užsimezgė artimesni santykiai“, – apie sūnaus tėvą pasakojo Aušra.

Vėliau jauna moteris suprato, jog jis nėra jos žmogus. „Nesutapo mūsų mąstymas. Nepatiko jo vaikiškas (jis jaunesnis už mane bene keturiais metais) požiūris į gyvenimą, nuolatinis laiko leidimas su draugais klubuose, nesiskaitymas su pinigais“, – sakė Aušra, kurios nėštumas nebuvo planuotas, tačiau mergina, sužinojusi, jog laukiasi, apsidžiaugė. „Tik vaiko gaila, kad tėčio neturi“, – kalbėjo vieniša mama. Jis, baigęs vidurinę mokyklą, buvo išvykęs į užsienį, taip ir nespėjęs sužinoti, jog turi sūnų. Vaikino tėvai, kaip teigė Aušra, bendrauja su jos tėvais, bet apie anūkėlį nežino. „Tik vaiko tėvo brolis buvo pas mane apsilankęs, pasiėmė nuotraukų, kad jas parodytų broliui. Žinau, kad Sauliuko tėvas dabar Lietuvoje, žino, kur mes gyvename, bet nebuvo atvykęs. Nenori – nereikia. Norėčiau, jog vaikas ir tėvą turėtų, bet sunku gerą vyrą kaime rasti“, – kalbėjo Aušra, atmesdama galimybę kada nors vėl susieiti su tikruoju vaiko tėvu. „Jei jis sugrįžtų – tai tik aplankyti sūnaus“, – sakė vieniša mama, šiuo metu neturinti pretendentų į širdies draugus. Anot jos, peršasi ir pas jos tėvą ateinantys draugai, bet jaunai mamai nereikalingi išsiskyrę vyrai. Metų skirtumas jai nėra svarbus. „Dar geriau, kad vyresnis būtų. Svarbiausia, jog negertų, nerūkytų, geros širdies būtų, apsiskaitęs“, – teigė Aušra.

Anksčiau susilaukti vaiko netekėjusiai moteriai buvo nemoralu, nedorovinga, asocialu. Dabar moterys neretai sąmoningai priima sprendimą pasigimdyti vaiką ir auginti jį be tėvo. Moteris pasirenka būti vieniša mama. Aušros teigimu, visuomenė į vienišą mamą žvelgia tolerantiškai, gal kiek griežčiau vertina gydytojai. Kaimo žmonės, žvalgydamiesi į aplinkinius vyrus, bando nustatyti tėvystę.

——-
Autorius: Jurgita ŽIUKAITĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video