2024/11/22

Fotografijos versle – konkurencijos blyksniai

Kupiškio mieste, kur šiuo metu gyvena 8,5 tūkst. gyventojų, veikia šešios fotostudijos ar foto reikmenų parduotuvės. Vienose iš jų daugiausia apsilanko norintys kuo skubiau pasidaryti nuotraukas dokumentams, kitiems prireikia laboratorijos paslaugų, treti svarsto, į kurią įmonę kreiptis dėl šventinių nuotraukų užsakymo namuose. XXI amžiuje vis dažniau apsirūpinama skaitmenine vaizdo aparatūra, tad profesionalaus specialisto užfiksuotus momentus pamažu išstumia mėgėjiški kadrai.

Mėgėjams stinga profesionalumo

Jau dešimtmetį Vytauto g. veikianti studija šiandien nėra populiarumo viršūnėje. Jos savininkė Vanda Devenienė, vienintelė įmonės darbuotoja, su nostalgija prisimena senuosius laikus, kai drauge su žinomais fotomenininkais Kareckais ir Karazijomis vos spėdavo suktis. Profesionalaus fotografo paslaugų prireikdavo ne vien tik gausioms vestuvininkų svitoms, bet savaitgaliais tėvai atsivesdavo ir savo atžalas šeimyninei nuotraukai.

Daugiau nei 30 metų fotografe dirbanti V. Devenienė sako, kad nebėra kur trauktis: gaila palikti pamėgtą amatą, nors jo paklausa negali neabejoti. Fotostudijos savininkė valandų valandas galėtų kalbėti apie šią meno sritį, nuveiktus darbus, teikiamas paslaugas. Bene daugiausia čia apsilanko klientai, norintys pasidaryti skubias dokumentų nuotraukas, kuriomis jie džiaugiasi po poros minučių, o neskubios ryškinamos kaimyninėje Rasos Vaičiūnienės firmoje “Naujas įspūdis”. Deja, vis rečiau užsuka anapus gatvės Civilinės būklės aktų įrašų skyriuje žiedus sumainiusios poros. Fotografė teigia, jog šeštadieniais užeina vestuvininkai, apsidairo. Jei jų netenkina tradiciškai pilkas fonas, apsisukę išeina. Daugelis jaunavedžių su palyda patraukia Panevėžio link: įveikti atstumą, anot jų, verta dėl geresnės kokybės.

Šioje studijoje taip pat atnaujinamos senos nuotraukos: V. Devenienė parodo ant sienos kabančią šimtametę fotografiją. Moteris teigia, kad vis populiaresnės tampa ankstesnę epochą menančios juodai baltos, žalsvo ar rusvo atspalvio nuotraukos.

Skaitmeninių fotoaparatų bumas, anot fotostudijos savininkės, ne tik sumažina juostelinių nuotraukų paklausą, bet turi įtakos ir kadrų kokybei. Tikrieji fotomenininkai nelinkę pasitikėti skaitmenine technika, leidžiančia ne vienam mėgėjui numoti ranka: kaip “iškepsiu”, taip bus gerai.

V. Devenienė neprieštarauja tame pačiame mieste pagal patentą dirbančio kolegos Edmundo Maželio sprendimui ant įstaigos durų paskelbti telefono numerį: prireikus būtų galima rasti fotografą, netektų rymoti prie lango laukiant klientų.

Minėtas fotografas, kaip ir pirmoji pašnekovė, turi šios specialybės diplomą. Tačiau E. Maželis rimtai svarsto, ar tikslinga toliau išlaikyti fotoateljė, kai joje apsilanko vos keli klientai per dieną. Juolab kad fotografijos versle, kaip ir daugelyje kitų, neretai pasitaiko korupcijos atvejų ir konkurentų negeranoriškumo.

Konkurencija naudinga žmonėms

Visoje Lietuvoje žinomame “Fujima” salone nuo pat jo įkūrimo jau aštuonerius metus darbuojasi Dainius Rinkevičius. Vos pavyko jį atitraukti nuo darbo kelių minučių pokalbiui: paskelbus akciją “Nuotraukos po 60 ct”, parduotuvę užplūdo klientai. “Užsakymų vykdymas vėluoja po pusvalandį, – kalbėjo pardavėjo, laboranto ir fotografo pareigas einantis Dainius ir paaiškino, kad šita akcija yra nuožmios konkurencinės kovos išdava. – Kiekviena fotografijos įstaiga stengiasi kaip įmanydama privilioti žmones, tačiau dėl to išlošia ne darbuotojai, o klientai.”

Nauji laikmečio reikalavimai

Pati naujausia fotografijos įmonė Kupiškyje UAB “Skaitmeninė vizija” pradėjo veikti balandžio mėnesį. Kiek atokesnėje Maironio gatvėje vįsikūrusi fotostudija dar negali pasigirti gausiu lankytojų skaičiumi, tačiau didžiuojasi erdviomis patalpomis, plačiu teikiamų paslaugų asortimentu ir net penkių darbuotojų kolektyvu. “Skaitmeninės vizijos” vadovas Audrius Cicinskas jau įmonės pavadinimu pretenduoja į XXI amžiaus tendencijas: skaitmeninė fotografija neišvengiamai išstumia juostelinę. Ir anksčiau fotografu dirbęs A. Cicinskas neleistų suabejoti savo profesionalumu: potraukis fiksuoti vaizdą virto profesija, o steigiant verslą negali imtis nepažįstamos srities. Keli darbo mėnesiai pareikalavo nemažai investicijų, kalbėti apie pelną dar anksti…

——-
Autorius: Gaila Matulytė

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video