2024/12/22

Vienuoliktasis “Dievo įsakymas” -nežiopsok!

Stasys Šerelis uš Puožo kaimo tvirtino, kad iš septynių jo ūkininkavimo metų praėjusieji išsiskyrė ypač dideliu prieštaringumu: pajamos buvusios minimalios, o investicijos – didžiausios. Jis pabrėžė, kad ūkininkas galimoms nesėkmėms psichologiškai turi būti pasirengęs, tačiau vieneri prastesni metai kiek labiau išplėtoto ūkio negali sužlugdyti. O bėdos buvusios, kaip ir daugelio kitų, sėjančių nemažai žieminių rapsų. Jų plotus teko atsėti vasariniais rapsais ar miežiais. Nelauktai buvo išretėję ir žieminiai kviečiai. Tad vietoj įprastinio derliaus po 4,5 tonos iš hektaro, šių grūdų kūlė tik po 3 tonas. Negana to, javapiūtę labai trukdė ir grūdus gadino lietus, nors kitų rajono vietovių ūkininkai su derliaus džiovinimu rūpesčių visai neturėjo. Nieko negalįs prognozuoti, ir kaip atrodys pasėliai šį pavasarį: kviečių pasėta 170 hektarų, žieminių rapsų – 80 hektarų.
Pastaraisiais metais S. Šerelis dirba apie 500 hektarų žemės, nuosavos valdos – dešimtadalis šio ploto. Pasak jo, dabar ir žemės nuomininkui kiek geriau, nes sutartys paprastai sudaromos penkeriems metams. Jo nuosava žemė įsigyta dar anksčiau, nes kelinti metai kuriamas antrasis verslas – pieno ferma – ir žemei pirkti nebelieka lėšų.
Per trejus metus Janina ir Stasys Šereliai yra prasikūrę iki 30 melžiamų karvių, auginasi telyčių, nes numatę laikyti 50 karvių. Tačiau praėjusiais metais vėlgi – už toną pieno iš supirkėjo gavus tik 340 litų, pavyko tik galus sudurti. Bet, pasak šeimininko ir jo žmonos, tvarkančios dvejybinę ūkio apskaitą, kitos išeitie nėra, kaip tik išlaukti, dar vienerius metus, nes, kaip tvirtina šalies Vyriausysbė, jau ateinantį rudenį turėtų paaiškėti, ar Lietuvos ūkininkai galės planuoti pelningą ūkininkavimą artimiausiems keleriems metams.
Šereliai prisiminė, jog, kurdami ūkį, nesuskubo pasinaudoti veikusio Kaimo rėmimo fondo išmokomis, todėl, laukdami pažadėtosios ūkininkams SAPARD paramos, kaip juokaudamas Stasys tvirtino, nusprendė būtinai pasinaudoti verslininkų suformuluotu vienuoliktuoju “Dievo įsakymu” -nežiopsok!
Iš pradžių galvoję tik apie šiuolaikinį vakarietišką kombainą, galop apsisprendė modernizuoti visą augalininkystės sektorių ir verslo planą paversti realybe per tris etapus. Nacionalinio mokėjimo agentūrai pernai patvirtinus S. Šerelio verslo plano finansavimą, šis ūkininkas dar suspėjo įsigyti traktorių ir žemės dirbimo inventoriaus. Pavasarį jis baigs įsigyti šiuolaikinei žemdirbystei reikalingų mašinų ir inventoriaus.
Traktorių išsirinko JOHN DEERE (“Džandyras”) firmos. Šiemet derlių imti ketina tos pačios firmos kombainu. Jis ir bus verslo plano trečiojo etapo pirkinys. Apskritai šio ūkininko verso plano investicija kone milijoninė, technikai ir žemės dirbimo inventoriui įsigyti ūkininkas iš banko yra paėmęs kreditą, kurį ketina išmokėti per dešimt metų. Apskaičiuota, jog, diegdamas SAPARD remiamą grūdų auginimo verslo planą, ūkininkas S. Šerelis turėtų 440 tūkst. litų naudos.
S. Šerelis, turintis žemės ūkio mechanizacijos inžinieriaus diplomą, sakė, jog žvelgdamas į firmos jo kieman atgabentus brangius pirkinius, galvojo ne tik apie tai, kaip patogu bus su jais dirbti, kaip pasikeis žemės dirbimo, sėjos, pasėlių priežiūros kokybė, bet ir ar apie ekonominę naudą. Jis nemanąs, kad, pavyzdžiui, naujasis traktorius bus vienintelis vakarietiškas ir tarnaus stebėtinai ilgai. “Po dešimties metų intensyvios eksploatacijos šią techniką remontuoti neapsimokėtų ir tektų įsigyti naują”.
Ne ką mažesnės investicijos pareikalavo ir kuriamos pieno fermos pastatas. Kol kas jo projektas – vienintelis rajone. Laikyti karves šaltoje patalpoje Šereliai apsisprendė, apsilankę pas tokius tvartus turinčius kitų rajonų ūkininkus ir išvardijo jo privalomus: tokios konstrukcijos pastatas daug pigesnis, būdamos vėsioje patalpoje karvės yra sveikesnės, ypač mastito atžvilgiu.
Karvių netrikdo kasdieninis tvarto valymas, nes mėšlas iškuopiamas tik gyvulius išginus. Tačiau J. Šerelienė sakė, kad melžti karves šaltoje patalpoje jai nelabai patinka ir kai bus įrengta melžimo patalpa, inžinieriaus galva turės spręsti, kad čia būtų ne tik šiltas vanduo, bet kad ir rankos žiemą melžėjai negrubtų. Investicijos pienininkystei -ne ką mažesnės kaip ir augalininkystei, pasinaudojama taip pat kreditu, tačiau jis bus dengianmas vien savomis lėšomis, – apibūdino nusiteikimą kurti pažangų ūkį Šereliai.
Puožo kaimo ūkininkas Stasys Šerelis grūdų auginimą modernizuoja su SAPARD parama, todėl pajamų lieka ir naujam tvartui su melžimo aikštelę įrengti.

——-
Autorius: Eleonora VAIČELIŪNIENĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video