Lietuvoje vėl įsiplieskė diskusijos apie galimą mokslo metų trumpinimą, pasigirdo siūlymų birželį anksčiau nutraukti ugdymo procesą, nes šį mėnesį mokymasis tik imituojamas.
Ką apie tai mano rajono švietimo bendruomenė, tėvai ir mokiniai?
Jurga BANIONIENĖ
Ugdymo procesas – padrikas
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) oficialiai kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją ir į Vyriausybę dėl mokslo metų trumpinimo. LŠDPS teigia, kad per 8 metus ilgintas ugdymo procesas, bet nedavė rezultatų, atvirkščiai, sukėlė naujų problemų, kurios nesprendžiamos ir blogina švietimo situaciją.
„Faktinė pastarųjų metų patirtis atskleidė, kad ugdymo procesas per papildomą pridėtą laiką birželį yra padrikas, pamokos, ypač antroje mėnesio pusėje, tik imituojamos. Nėra jokių duomenų, kad mokslo metų ilginimas, kaip galimybė gerinti ugdymo kokybę, būtų pasitvirtinęs.
Mokytojai akcentuoja nekokybišką ugdymą per papildomai pridėtą laiką birželį dar ir dėl to, kad tuo pat metu vyksta valstybiniai brandos egzaminai III ir IV gimnazijų klasėse ir dalis mokyklos bendruomenės būna susitelkusi į juos. Mokytojai atlieka egzaminų vykdytojų pareigas, teikia intensyvias konsultacijas ir pagalbą egzaminams besiruošiantiems mokiniams, kiti mokiniai ne ugdomi, o tiesiog prižiūrimi, tai akivaizdžiai neatitinka deklaruotų ilgesnių mokslo metų tikslų ir mokyklos paskirties.
2023–2024 mokslo metų patirtis parodė ir tai, kad patirtinis, hibridinis ar nuotolinis ugdymas taip pat neišsprendžia šių kilusių problemų. Dėl to, kad iš dalies negalima patekti į ugdymo patalpas egzaminų vykdymo metu, mokytojai stengiasi organizuoti įvairias išvykas, ekskursijas ar kitokias veiklas, kurios reikalauja ir įstaigos, ir tėvų papildomų lėšų, tai išgali ne kiekviena šeima.
Tokiu laikotarpiu mokytojams gerokai padidėja darbo krūvis, nes vietoj įprasto ugdymo proceso tenka užsiimti veiklomis, kurios nėra tiesiogiai numatytos jų darbo krūvio sandarose, pavaduoti savo klasių ugdyti (pvz., dėl vykstančių brandos egzaminų) negalinčius kolegas, tuo pačiu metu ir kurti nuotolinio mokymo užduotis, ir dalyvauti brandos egzaminų vykdytojų veiklose ir kt.
Atsižvelgdama į išdėstytas aplinkybes LŠDPS prašo Vyriausybės ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos sutrumpinti ugdymo procesą pagal pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas bent iki birželio 10 d. Tai nereikalautų papildomų finansinių resursų, tačiau sudarytų prielaidas išspręsti dalį kilusių problemų“, – teigiama šios profesinės sąjungos rašte.
Tėvai ir vaikai už trumpinimą
Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijos tarybos narė, dvi mokyklinio amžiaus atžalas turinti Jurgita Malevičiūtė, teigė, jog birželį, prasidėjus vasarai, vaikai jaučia, kad kvepia atostogomis ir mokslai neberūpi.
Plačiau skaitykite penktadienio, balandžio 11 d., „Kupiškėnų mintyse“ arba prenumeruokite PDF