Baigiantis metams Lietuvos zoologijos sodas visada atkreipia dėmesį į saugomas gyvūnų rūšis, kurios pagal Rytų kalendorių simbolizuoja ateinančius naujus metus.
2025-ieji – Žaliosios medinės gyvatės metai, todėl zoologijos sodo gyvūnų prižiūrėtojai taivaninio smailiauodegio žalčio patelei Eglei patikėjo nuspėti, kokie laukia metai.
„Tai ne tik smagi kasmetinė Lietuvos zoologijos sodo tradicija, bet ir būdas atkreipti visuomenės dėmesį į saugomas ir nykstančias gyvūnų rūšis, šiuo atveju – į gyvates. Gyvatės yra neatsiejama sveikos ekosistemos dalis. Jos palaiko biologinę įvairovę, mažina gyvūnų perteklių, užkerta kelią ligų plitimui ir prisideda prie maisto grandinės stabilumo. Jų nykimas gali sukelti rimtų pasekmių ekosistemos pusiausvyrai“, – teigia Lietuvos zoologijos sodo Egzotariumo skyriaus vadovė Vilija Griškevičienė pridurdama, kad zoologijos sode galima susipažinti su 6 gyvačių rūšimis, iš kurių 2 yra saugomos.
Ateinančių metų spėjimui žalčio patelė turėjo pasirinkti tris dalykus, prie kurių ją kvapais viliojo putpelės kiaušinis, kupranugario kailio gniužulėlis ir Viktorijos goura karvelio plunksna. Stabtelėjusi iš minėtų variantų ji išsirinko kupranugario kailio gniužulėlį, prie kurio buvo kortelė „įkvepiantys“ ir įstūmė ją į vandenį.
Prašliauždama žalčio patelė Eglė dar stumtelėjo ir prie Viktorijos goura karvelio plunksnos padėtą kortelę „dosnūs“.
Taigi, jeigu tikėsime zoologijos sodo gyventoja, laukia įkvepiantys, kupini entuziazmo veikti, kurti ir dosnūs 2025 metai.
Taivaniniai smailiauodegiai žalčiai (Elaphe taeniura) yra didžiausi žvynaroplių būriui priklausantys žalčiai, kilę iš Taivano ir paplitę Rytų bei Pietryčių Azijoje. Jie gyvena drėgnuose miškuose ir urvuose. Tai plėšrūs gyvūnai, kurie minta graužikais, paukščiais ir kartais jų kiaušiniais.
Ši rūšis susiduria su įvairiomis grėsmėmis – buveinių nykimu, brakonieriavimu ir nelegalia prekyba. Brakonieriai dažnai gaudo šiuos žalčius dėl jų odos, Taivane jie naudojami maistui ir liaudies medicinoje.
Taivaniniai smailiauodegiai žalčiai pasižymi įspūdinga išvaizda. Jų kūnas gali būti įvairių žemės atspalvių – nuo geltonai rudos iki alyvinės žalios. Patinai išsiskiria ilgesne uodega. Šie žalčiai gali užaugti iki 2,5–3 metrų ilgio, yra labai judrūs, todėl gamtoje juos sugauti nelengva.
Gyvūnus Lietuvos zoologijos sode galima stebėti ištisus metus. Zoologijos sodo gyventojams, nepratusiems prie žiemos ir Lietuvos klimato, įrengti specialūs vidaus voljerai, kuriuose jie gali šildytis, o lankytojai juos mato pro didelius stiklus.
Lietuvos zoologijos sode galima susipažinti su pasaulio gyvūnijos įvairove, nykstančiomis rūšimis, Lietuvos flora ir fauna. Šiandien zoologijos sode gyvena apie 2580 gyvūnų – 200 skirtingų rūšių, iš kurių daugiau nei 80 saugomos.
Lietuvos zoologijos sodo inf. ir nuotraukos