Kalėdų senelis atnešė Jūsų vaikui taip lauktą išmanųjį telefoną? Bet ar nepamiršote su juo aptarti telefono naudojimo taisyklių? Pakalbėti ne tik apie kenkėjiškas programėles ar kitus pavojus, bet ir apie skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numerį 112 bei jo paskirtį?
Galvojate, kad Jūsų vaikas pakankamai didelis ir pats supras, kad negalima išdykauti skambinant numeriu 112? Nebūkite tuo tikri.
Neseniai tokio pokalbio reikalingumu įsitikino vieno dvylikamečio mama iš Kupiškio rajono.
Gruodžio 18 d. Bendrajame pagalbos centre iš vieno telefono numerio buvo gauti penki skambučiai. Visi jie buvo trukdantys, piktybiniai. Skambinęs vaikas ir jo draugai kvietė į mokyklą policijos pareigūnus, bjauriai keikėsi ir įžeidinėjo. Nors operatoriai perspėjo, kad už tokius trukdančius skambučius gresia bauda, vaikas į tai nekreipė jokio dėmesio, sakė, kad nieko jam nebus, ir toliau vartojo necenzūrinius žodžius.
Reaguojant į vaiko elgesį, buvo parengtas ir perduotas pranešimas policijai apie viešosios tvarkos pažeidimą. Taip pat nurodyti mobiliojo ryšio telefono atsiųsti vietos nustatymo duomenys bei paties vaiko pasakytas adresas.
Nurodytu adresu nuvykusiems policijos pareigūnams pavyko išsiaiškinti, kad skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112 skambinėjo dvylikos metų berniukas, kuris, pamatęs atvykstančius policijos pareigūnus, spėjo pasislėpti. Todėl buvo susisiekta ir nuvykta pasikalbėti su jo mama.
Papasakojus jai apie sūnaus elgesį ir paaiškinus apie gresiančią atsakomybę, moteris pažadėjo tuoj pat susirasti sūnų, pargabenti jį namo ir pravesti prevencinį pokalbį. Tikimės, kad tai atgrasys jį nuo tolimesnių „žygdarbių“ ir noro pasirodyti bendraamžių akyse.
Bendrasis pagalbos centras norėtų priminti, kad už piktavališką elgesį skambinant numeriu 112 numatyta atsakomybė.
Už Bendrojo pagalbos centro darbo trukdymą, žinant, kad pagalba nereikalinga, gali būti skirta bauda iki 200 eurų, už darbuotojo garbės ir orumo pažeminimą, reiškiamą žodžiais, – bauda iki 300 eurų, o melagingas skubiosios pagalbos tarnybų iškvietimas gali paploninti piniginę ir 2000 eurų.
Už nepilnamečių vaikų padarytus nusižengimus atsako jų tėvai. Būta atvejų, kai informacija apie mažamečių vaikų elgesį buvo perduota ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai.
Todėl, nenorint, kad vaikų taip lauktos dovanos sukeltų nemalonių rūpesčių, reikėtų apie tinkamą elgesį su jais pakalbėti iš anksto.
Labai svarbu nepamiršti, kad skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeris 112 yra skirtas visų mūsų saugumui ir kiekvienas trukdantis skambutis gali kainuoti brangiai – galbūt net kažkieno gyvybę.
Vilma Juozevičiūtė,
Bendrojo pagalbos centro atstovė viešiesiems ryšiams