2024/12/26

 

KODĖL ATSIRANDA DANTŲ JAUTRUMAS IR KAIP JĮ PAŠALINTI?

Kristinos Valytės nuotrauka

Pirmieji dantų jautrumo požymiai dažniausiai išryškėja valgant karštą maistą arba geriant šaltus gėrimus. Dantų jautrumą dažnai sukelia ir itin saldžių ar labai rūgščių maisto produktų vartojimas. Šie pojūčiai įprastai yra trumpalaikiai, sukeliantys itin aštrų skausmą, kuris išnyksta pasibaigus dirgiklio poveikiui. Dantų jautrumą kartais paskatina ir šalto oro įkvėpimas ar dantų valymo procesas. Jautri dantų reakcija įspėja apie dantų emalio arba jų nervų pažeidimus. 

Jei šie požymiai ignoruojami, problema gali progresuoti į sudėtingesnes dantų bei dantenų ligas, tokias kaip periodontitą. Liūdniausiu atveju, tokie simptomai gali paskatinti net dantų netekimą. Laiku apsilankius pas odontologą, galima užkirsti kelią smulkių pažeidimų progresavimui ir tokiu būdu išvengti sudėtingo bei brangaus dantų gydymo. Aptarkime, dėl kokių priežasčių dantys tampa jautrūs ir kaip išspręsti šią problemą.

Pagrindinės dantų jautrumo priežastys

Dantų jautrumas gali atsirasti dėl įvairių veiksnių. Pagrindinės priežastys, dėl kurių dažniausiai susiduriama su jautrių dantų problema:

  • Dantų emalio nusidėvėjimas. Emalio nusidėvėjimą įprastai skatina per kieto dantų šepetėlio ir abrazyvinių dantų pastų naudojimas.
  • Dantenų atsitraukimas. Taisyklingą poziciją praradusios, atsitraukusios dantenos atidengia jautrius dantų kaklelius. Su tokia problema įprastai susiduriama dėl išsivysčiusio periodontito arba netinkamos burnos higienos.
  • Dantų ėduonis ar maži įtrūkimai. Dantų ėduonies problemos ir dantyje esantys maži pažeidimai sudaro puikias sąlygas dirgikliams pasiekti jautrius nervus.
  • Netinkama mityba. Mityba, kurioje dominuoja rūgštūs ar itin saldūs maisto produktai bei gėrimai, palaipsniui silpnina emalį ir tokiu būdu sukelia jautrių dantų problemą.  
  • Bruksizmas (dantų griežimas). Žalingas įprotis, kuris ilgainiui pažeidžia dantų paviršių ir sukelia dantų jautrumą.
  • Dantenų ligos. Dantenų ligos daro neigiamą įtaką dantų tvirtumui. Taip pat jos atveria jautrumu pasižyminčias dantų sritis.  
  • Netinkamai atliktos odontologinės procedūros. Per giliai išvalytos ertmės arba netinkamai atliktos plombavimo procedūros taip pat gali paskatinti dantų jautrumo atsiradimą. 

Kaip spręsti dantų jautrumo problemą?

Pastebėjus padidėjusį dantų jautrumą, visų pirma, reikėtų pasikonsultuoti su odontologu, kuris tiksliai nustatys dantų jautrumo atsiradimo priežastis. Dantų jautrumas gali būti susijęs su emalio pažeidimais, dantenų atsitraukimu ar kitomis burnos ertmės problemomis. Įvertinęs burnos ertmės būklę, specialistas gali rekomenduoti jautriems dantims pritaikytas pastas, kurios mažina diskomfortą ir stiprina emalį. Taip pat jis gali pasiūlyti gydymą fluoridu ar kitas prevencinio pobūdžio procedūras, kurios efektyviai padės pašalinti dantų jautrumą sukėlusias priežastis. 

Sudėtingesniais atvejais, kai jautrumą sukelia ėduonies problemos, dantų įtrūkimai ar dantenų ligos, gali prireikti dantų plombavimo, dantenų gydymo ar net chirurginės intervencijos. Jeigu gyvenate uostamiestyje, tuomet įsidėmėkite, kad Aš Šypsausi Odontologijos Klinika Klaipėdoje siūlo išsamias diagnostikos ir gydymo paslaugas, kurios padeda iš tikrųjų efektyviai bei greitai išspręsti dantų jautrumo problemą. 

Kokią įtaką dantų būklei daro tinkama burnos higiena?

Tinkama burnos higiena yra esminė sąlyga, siekiant apsisaugoti nuo dantų jautrumo. Naudojant tinkamą dantų pastą ir minkštą dantų šepetėlį, galima apsaugoti emalį nuo nusidėvėjimo ir išvengti dantenų pažeidimų.Taip pat svarbu reguliariai naudoti tarpdančių siūlą. Jis padeda pašalinti visus maisto likučius ir tokiu būdu sumažina bakterijų kaupimąsi. 

Jeigu jau susiduriama su jautrių dantų problema, reikėtų naudoti specialiai jautriems dantims skirtą dantų pastą. Tokią pastą sudaro medžiagos, kurios stiprina emalį, apsaugo dantis nuo rūgščių bei kontrastingos temperatūros poveikio. Siekiant išvengti emalio nusidėvėjimo, rekomenduojama saikingai vartoti rūgščius valgius, citrusinių vaisių sultis bei gazuotus gėrimus. Šie gaminiai skatina dantų jautrumo atsiradimą.

Žinoma, reikėtų nepamiršti ir reguliarių vizitų pas odontologą. Profilaktinės apžiūros metu odontologas gali pastebėti ankstyvus dantų pažeidimus ar ligų požymius, kurie nereikalauja brangaus ar sudėtingo gydymo. Reguliariai reikėtų atlikti ir profesionalią burnos higieną. Tokia procedūra veiksmingai pašalina susikaupusias apnašas bei akmenis ir padeda išvengti dantenų uždegimų, kurie dažnai yra dantų jautrumo priežastis. Taigi, laiku imantis tinkamų veiksmų tikrai galima išvengti rimtesnių problemų ir nesudėtingai užtikrinti puikią burnos sveikatą.

„Saulės spektro“ inf.

Užs. Nr.1331

Dalintis
Komentarų nėra

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video