Bet koks politinis perėjimas Sirijoje po prezidento Basharo al Assado žlugimo turi apimti atsakomybę jam ir kitiems už nusikaltimus, įvykdytus jam valdant, pirmadienį pareiškė Jungtinių Tautų (JT) žmogaus teisių vadovas.
„Bet koks politinis perėjimas turi garantuoti, kad asmenys, atsakingi už rimtus pažeidimus, būtų patraukti atsakomybėn“, – žurnalistams Ženevoje sakė Volkeris Turkas.
Paklaustas, ar B. al Assadas yra tarp tų, kurie turėtų būti patraukti atsakomybėn, jis sakė, kad „tikrai yra rimto pagrindo manyti, jog buvęs Sirijos prezidentas ir bet kas, ėjęs aukštas vadovaujančias pareigas, galėjo padaryti žiaurius nusikaltimus“.
„Būtina surinkti visus įrodymus ir kruopščiai išsaugoti, kad ateityje būtų panaudoti“, – pridūrė jis.
B. al Assado vyriausybė žlugo po 11 dienų, kai islamistų vadovaujami sukilėliai pradėjo netikėtą puolimą ir užėmė sostinę Damaską, padarę galą B. al Assado valdymui po daugiau nei 13 metų trukusio, bet pastaruoju metu prigesusio pilietinio karo. Per karą žuvo daugiau nei pusė milijono žmonių, pusė gyventojų buvo priversti palikti savo namus.
V. Turkas sakė, kad sunkiausi žmogaus teisių pažeidimai apima kankinimus ir cheminių ginklų panaudojimą.
Staigus ir dramatiškas pasikeitimas Sirijoje suteikia „vilties, kad tai bus proga šaliai kurti ateitį, grindžiamą žmogaus teisėmis, laisve ir teisingumu“, sakė V. Turkas. Jis pridūrė, kad „svarbiausia bus saugumo aparato reforma“. Šis perėjimas taip pat turi garantuoti, kad bus sprendžiami ir klausimai, susiję su dingusių žmonių tragedija, sakė jis ir nurodė, kad per pilietinį karą dingo daugiau nei 100 tūkst. žmonių.
V. Turkas pabrėžė, jog kai kur Sirijoje vis dar vyksta karo veiksmai, todėl „būtina, kad visos šalys laikytųsi savo įsipareigojimų pagal tarptautinę humanitarinę teisę ir žmogaus teisių įstatymus“, ypač svarbu „imtis visų priemonių, kad būtų apsaugotos visos mažumos ir būtų išvengta keršto veiksmų“.
Viljama Sudikienė (AFP)