Per naujus proeuropietiškus protestus Sakartvelo sostinėje Tbilisyje šeštadienio vakarą prie parlamento kilo smurtiniai susirėmimai tarp demonstrantų ir policijos. Kaukėti policininkai prieš demonstrantus naudojo gumines kulkas, ašarines dujas ir vandens patrankas. Protestuotojai svaidė į juos kiaušinius ir petardas, pasakojo agentūros AFP reporteris.
„Pripažįstu, jog bijau, kad bus sužeista daug žmonių, tačiau nebijau čia būti“, – per protestą Tbilisyje sakė 39-erių Tamaras Gelašvilis. Už vieno parlamento pastato lango matėsi liepsnos. Demonstrantai svarbiausioje Tbilisio gatvėje statė barikadas. Demonstracijos vyko ir kituose šalies miestuose.
Dideli protestai šalyje prasiėjo ketvirtadienio vakarą. Jie pirmiausiai nukreipti prieš premjero Iraklio Kobachidzės pareiškimą, kad šalis iki 2028 m. atideda stojimo į ES derybas.
Prie tai protestuoja ne tik tūkstančiai žmonių. Bendras protesto notas paskelbė šimtai valstybės tarnautojų, ypač iš Užsienio reikalų ir gynybos ministerijų, taip pat teisėjai. Protesto vardan nedirbo daugiau kaip 100 mokyklų ir universitetų.
Jau praėjusiomis dienomis Sakartvelo diplomatai reiškė kritiką ir kaltino premjerą vedant šalį į „tarptautinę izoliaciją“. Virtinė Skartvelo ambasadorių, įskaitant ambasadorę Lietuvoje, paskelbė apie savo atsistatydinimą.
Vyriausybės vadovas I. Kobachidzė šeštadienį spaudos konferencijoje dėkojo Užsienio reikalų ministerijai ir visiems policininkas, kurie „gina konstitucinę tvarką Sakartvele ir saugo šalies suverenumą bei nepriklausomybę“.
Vidaus ministerija patikino, kad toliau imsis veiksmų prieš smurtaujančius demonstrantus.
Gruzijos tyrimo institucijos pradėjo tyrimą dėl piktnaudžiavimo valdžia naudojant smurtą prieš demonstrantus ir žiniasklaidos atstovus. Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) patvirtino, kad „policija naudoja neadekvačią jėgą, o tai yra sunkus susirinkimų laisvės pažeidimas“.
Saugumo pajėgų veiksmus kritikavo ir užsienis. JAV nutraukė savo strateginę partnerystę su Sakartvelu, pranešė JAV valstybės departamento atstovas Matthew‘as Milleris.
Jis pasmerkė „neproporcingą jėgos naudojimą prieš kartvelus, kurie naudojasi savo teise protestuoti“. Valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ sprendimas stabdyti integracijos į ES procesą esą yra „Sakartvelo konstitucijos išdavystė“. Joje šalies narystė ES formuluojama kaip tikslas.
Provakarietiška Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvili kalboje per televiziją pareiškė savo solidarumą su pasipriešinimo judėjimu.
„Laikysimės kartu, kol Sakartvelas pasieks savo tikslus: grįš į Europos kelią ir surengs naujus rinkimus“, – sakė ji.
ELTA