Kupiškėnų mintys

2024 m. balandžio 25 d., ketvirtadienis

Reklama   |   Prenumerata   |   Naujienos   |   Archyvas

 

 Ieškoti

Kroštas brungiausias
Informacija
Įkainiai
 

„Pasikalbosykim“

INTELIGENTIÅ¡KOJO PRANCIÅ¡KAUS KÅ«RYBA

Palmira KERÅ ULYTÄ–

2014−10−02

Komentarai0    Paruošti spausdinimui      Nusiųsk šio straipsnio nuorodą draugui

Pranciškus Balčiūnas 1992 m.
Nuotrauka iš knygos
„Pranciškus Balčiūnas ir jo šeima“
Pranciškus Balčiūnas (1910–2003) – pažangus ūkininkas, pavasarininkas, politinis kalinys, tremtinys, bitininkas, statybininkas, „Senovinių kupiškėnų vestuvių“ artistas... Ir – didelę gyvenimo mokyklą išėjęs žmogus, parašęs ilgo ir prasmingo gyvenimo prisiminimus, sukūręs legendą „Kupiškio piliakalnis“.

Metų ir prisiminimų pynės

Pranciškus Balčiūnas gimė 1910 m. Purvinų kaime, Anykščių rajone. Jo prisiminimuose rašoma: „Tėvas Juozapas turėjo daug brolių, senelis žemę išdalijo dalimis. Mano tėvui teko 50 ha žemės, stiprus buvo ūkininkas. Jis buvo baigęs rusų pradžios mokyklą, tarnavo caro kariuomenėje. Visoj apylinkėj buvo paslovytas žmogus.“ Sūnus Pranciškus (šeimoje augo 4 seserys ir 1 sūnus) irgi labai norėjo mokytis. Baigęs Anykščių progimnaziją, įstojo į Gruzdžių žemės ūkio mokyklą, apsisprendęs įgyti veterinarijos felčerio specialybę. Tačiau neilgai čia teko pabūti, nes dėl šeimyninių aplinkybių paršaukė tėvas į kaimą: „1928 metais, būdamas aštuoniolikos, perėmiau ūkį iš tėvo. Neprastai man sekėsi ūkininkauti. Laikėm 12 karvių, 4–5 arklius, įsigijau įvairios technikos, turėjau lentpjūvę, malūną. 1932 m. mano pastangomis išsikvietėme matininkus, kurie perskirstė žemes. Kėliaus į vienkiemį tame pačiame Purvinų kaime. Per dvejus metus išsistačiau trobesius, kokių visoje apylinkėje nebuvo. Dirbau Dabužių pieninės reikalų vedėju (gal 10 metų) ir ūkininkavau.“

Dar prieš pradėdamas ūkininkauti, nuo 1927 m. P. Balčiūnas įsijungė į pavasarininkų veiklą, čia didžiausios įtakos turėjo kuopą Anykščiuose įsteigęs parapijos vikaras Kazimieras Macelis. „Po metų, vikaro paskatinti, su savo draugais įkūrėme penkias kuopeles Troškūnų valsčiaus kaimuose, mano žinioje buvo Piktagalio ir Pasmodų kaimų jaunimas. Susieidavom kartu, vaidindavom, ruošdavom vakarėlius. 1929 m. kaip pavasarininkų atstovas buvau pasiųstas į Kaune vykusius politinius kursus. Jie vykdavo slapta, kadangi visos politinės partijos, išskyrus tautininkus, Lietuvoje po 1926 metų buvo uždraustos. Tokius susibūrimus organizuodavo Lietuvos krikščionių demokratų partija, rėmė prelatas Mykolas Krupavičius. Jis kartą yra vaizdingai pareiškęs: „Pavasarininkai – tai jaunesnieji krikščionių demokratų broliai ir būsimoji pamaina.“ Po kursų kartu su keliolika savo bendraamžių buvau priimtas į Lietuvos krikščionių demokratų partiją.“

1938 m. P. Balčiūnas tapo ir Šiaulių sąjungos nariu – „turėjau gražų arklį, savisaugai medžioklinį šautuvą, revolverį. Taigi anksčiau ar vėliau turėjau naujai valdžiai užkliūti. O vienkiemis prie miškų...“

Prasidėjo Antrasis pasaulinis karas. 1944 m. vasara, dega Anykščiai, rusų kareivių kolona vis eina ir eina keliu nuo Galumiškio pro Balčiūnų namus Anykščių link. Vaikai mato, kad Tėtis Pranciškus liūdnas sėdi prie klojimo ant didelio akmens – nebėra ramybės nei šalyje, nei šeimoje. Vėl atsiverčiame jo prisiminimus: „Buvau areštuotas ir įkalintas MGB rūsyje prie Panevėžio geležinkelio stoties, vėliau – išvežtas į Vilnių. Ten Mindaugo ir J. Basanavičiaus gatvių kampiniame pastate, MGB rūsyje, kameroje, be dienos šviesos, išbuvau tardomas 5,5 mėnesio. Neminėsiu tų visų tardymo „malonumų“, kokius patyrėme mūsų dešimtys tūkstančių, svarbu, kad likau gyvas ir iki šiol sveikas.“ Po tardymų teismo nuosprendis – laisvės atėmimas dešimčiai metų, atliekant bausmę pataisos darbų lageriuose su tolesniu teisių atėmimu penkeriems metams, su asmeninio turto konfiskavimu. 1946–1955 metai – tai Pranciškaus Balčiūno golgotos kelias po Sibiro lagerius: „Pirmiausia pakliuvau į šiaurės Uralą, į druskos kasyklas. Bent tiek guodžiausi, kad rusų kalbą nuo vaikystės mokėjau. Laimė, pakliuvau kartu su vienu Lietuvos žydu iš švedų firmos, jis mane paėmė prie statybų. Statėm lagerius. Paskui pergabeno į Kuzbasą. Vėl statėm. Teko kartu būti su poetu A. Miškiniu, dainininku A. Kučingiu. Perkėlė mane į Omską. O vėliau leido išvažiuoti tremtin, prie šeimos, į Krasnojarsko kraštą.“ Tada ėjo 1955 metai. Po ketverių metų P. Balčiūno šeima sugrįžo į Lietuvą, pavyko apsistoti Kupiškyje (gimtajame Anykščių krašte neleista prisiregistruoti): „Kokiu voratinkliu mus jie neraizgė, mes juos vis tiek apeidavom. Tik, žinoma, be triukšmo, kurmiškai. 1959 m. per Žolinę rugpjūčio 15 d. sugrįžus, už mėnesio Kupiškyje aš jau su visa šeima buvau priregistruotas, vaikai buvo sustatyti į mokyklą, man buvo patikėta brigadininko pareigos prie statomos mokyklos nulinių darbų, aplinkos ir stadiono darbai.“ O kiek dar darbų darbelių laukė – ir namo statyba, ir Žaidelių kolūkio bityno priežiūra, ir kraštotyros ekspedicijos po būsimų Kupiškio marių dugną, ir mokslai Vilniaus žemės ūkio mokykloje. Ir žinoma – kūryba.

PlunksnÄ… ne kartÄ… Ä—mÄ—

P. Balčiūnas rašinėjo nuo jaunystės, nes ir mokykloje jaunuoliai mokyti eiliuoti, malonų laišką parašyti ar gamtos vaizdelį nupiešti. Anuometinė pedagogika siekė, kad žmogus sunkią gyvenimo valandą turėtų dvasios nuomaldą. Pranciškus slapta kūrė ir lageryje, tik gaila, kad jo kūrybos ir užrašų, slėptų lagamino dvigubame dugne, nepavyko išsaugoti – sargybinis paleido dūmais.

Didžiausiam savo kūriniui – legendai apie Kupiškio piliakalnį – sukurti P. Balčiūnas pirmą kartą plunksną į rankas paėmė 1969 metų gegužės 17 dieną. Dvejones ir abejonių klaustukus į šalį nuginė optimizmas, užsispyrimas ir pirmąkart pamačius Kupiškio piliakalnį iškilęs praeities vaizdas iš Anykščių progimnazijos istorijos mokytojos Zabielaitės pasakojimų apie Lietuvos piliakalnius. Ši mokytoja visą gyvenimą keliavo po pasaulį, turėjo daug žinių apie tautas ir – labai gražiai mokėjo savąją patirtį perteikti. Tad Pranciškus mokytojos pasakojimų klausydavęs „su tekančia seile“. Neradęs žinių apie Kupiškio piliakalnio praeitį, P. Balčiūnas net parašė laišką archeologams, kad būtų atlikti kasinėjimai ir atsiskleistų daug įdomybių. Kai archeologai neatsiliepė, kupiškėnas pasijutęs „lyg įžeistas ir pradėjęs puoselėti mintį, kad plunksna iškasinėjus piliakalnį“. Ir – šiandien galime perskaityti daugiau nei šimto posmelių legendą „Kupiškio piliakalnis“, sužinoti bajoro Kupio ir jo trijų sūnų: amatininkų globėjo Račiaus, žemdirbio Aukščio ir išmintingojo Smilgio – likimus (legenda yra knygoje „Pranciškus Balčiūnas ir jo šeima“, V., 2012).

1993 m. liepos 1 d. P. Balčiūnas vėl paėmė į rankas tušinuką ir pradėjo rašyti apysaką „Saulės namai“. Kodėl – atsakymą kūrinio įžangoje parašo pats autorius: „...labai suprastėjus Lietuvos teatrui, man, kaip jaunystėje savoje apylinkėje nemažai veikusiam su jaunimu, organizuojant gegužines gražiose pievų ar pamiškių vietose, o klaimuose statant spektaklius, kilo mintis parašyti kokį gyvenimišką, jaunystės laikus primenantį kūrinėlį, o paskui iš jo ir scenarijų.“

P. Balčiūnas, kai jo paklausdavo, kam reikia žinių, atsakydavo paslaptinga šypsena: „O bitelės? Ko verti be jų sodai ir laukai?“ O į klausimą, kodėl krebždenta plunksna, gal atsakytų šios paties poeto Pranciškaus eilutės: „Nesvarbu, kad veidus mūs vagoja laikas, nesvarbu, kad striokas mus pagauna paikas. Svarbu, kad nuolat mus lydėtų ūpas, kaip ilgiau išsilaikyti nesuklupus.“



Vandens lašas

Žvilgsniu atsirėmęs rasojančio lango,
Klausau susimąstęs iš eterio tango.

Tik štai iš viršaus stiklu
Vandens lašas žemyn nuriedėjo
Ir išnyko, kaip kiekvienas jų,
Šlapioj vietoj žemai palangėje.

Tasai lašelis pasakė man daug:
Stebėk manąjį kelią, žmogau.

Gerai, jei iš rūko ar garo dulkelių,
Išaugęs stambus ir stojęs į kelią,
Nors ir žemyn, bet sveiks nuriedėsi,
Tada dÄ—l likimo tu verkt negalÄ—si.

O jei beriedėdams sutiksi kliūčių,
Neišeis ant gero, aš tikrai jaučiu.

Aptramdys tave, sudildys tau Å¡onus,
Mažytis ir lengvas tu liksi gan greit
Ir keiksi tu vÄ—jÄ…, tÄ… nevidonÄ…,
Kad jis nepagelbsti tau kelionÄ—s baigt.

Tik saulės žvilgsnis pavers tave dulkėm,
Nes tau buvo lemta laikinai prapulti.

Bet tos dulkelÄ—s vÄ—l virs debesÄ—liu
Ir riedės per langą greit ir pamažėle,
Taip nauja lašo prasidės gadynė –
VÄ—l pradÄ—s kelionÄ™ ir taip begaliniai.

Argi nepasakė tas lašas tiek daug,
Kad ir tavo kelias panašus, žmogau.

Šeštadienis, 1971 m. kovo 20 d.



JaunystÄ™ prisiminus

Kai vėjelis pučia, varo debesėlius,
Mintimis aš skrendu į jaunystės šalį,
Praeitim atgimęs, kad apverkus vėlei
Praleistą jaunystę, kur grįžt nebegali.

Nors prabėgęs amžius jau nebesugrįžta,
Bet kuris iš mūsų niekad nesvajotų,
Nors kiek atjaunėti ar nustoti ryžto,
Metuose jaunystÄ—s vÄ—lei paklajoti.

Kai linksmą dainelę jaunimas užtraukia
Ar muzikos garsus išgirsti skambius,
Minutei pamiršti tą senatvės kaukę,
Pradedi atminti praeities laikus.

Bet greitai pajunti vėl tą metų naštą,
Vėl liūdesys tau suspaudžia širdį,
Gyvenimą perbėgi kaip knygoje raštą
Ir muzikos garso toliau nebegirdi.

Nežiūrint kaip slėgtų tave liūdesys,
Rūpesčiai ir darbas taip tave nuteikia,
Kad pilkų dienelių mažoka tau vis,
Užmiršti, kas buvo, ir, rodos, taip reikia.

Didysis penktadienis, 1972 m. kovo 31 d.



Žemės trauka

Norėč nuklot dar savo taką
Posmais Å¡irdy pintais dainos
Norėč sušukt kol širdis plaka
Vyliaus balsu Å¡irdies manos:

Sustoki saule nors prieš naktį
Pašvieski prieblandoj nykioj
Norėč pateisint ar nuplakti
Save aš praeity klaikioj.

Ar tai dalia ar stoka ryžto
IÅ¡narpliot Å¡iandien negaliu
Berods niekad aš neištyžtu
Pakliuvęs negandos keliu

Tačiau dainą dėl savo žemės
Žadėtą nuo dienų jaunų
Nors plunksną jau ne kartą ėmęs
Taip nudelsiau lig šių dienų.

Kalčiausia žemė tu gimtoji
Savąja trauka amžina
Pagimdžius iš savęs artoją
Niekad tau traukt jo negana.

1990 m. balandžio 10 d.


Ištrauka iš legendos
„Kupiškio piliakalnis“


Tai buvo šios valdos lietuvių aukštaičių,
Kurie nuo senovės čia arė ir sėjo,
Gyvulius augino, netrūko jiems kraičio
Ir savo kaimynams to nepavydÄ—jo.

Narsus, Kupys vardu, Mindaugo bajoras
Ant pelenų kalno, kur milžinai pylė
Iš pypkių ilgųjų, pagal savo norą
Pertvarkė jis kalną ir pastatė pilį.

Pilis šita buvo iš medžio statyta.
Tačiau ji turėjo apsauginę vietą
Iš tinko storiausio – viskas numatyta,
Net vandens kanalas aplinkui užlieta.

Įvažiuot į pilį – pakeliamas tiltas,
Sudvejinta siena aplink pastatyta,
Tarp abiejų sienų užplūkta, užpilta
Tvirto molio sluoksniu ar medžiaga kita.

Įvairių trobesių kieme pristatyta.
Priešams mat užpuolus kad galėtų
žmonės
Paslėpt gyvulėlį kokį vieną kitą,
Moteris ir vaikus nuo baisios koronÄ—s.

Pats Kupys bajoras buvo kresno stoto.
Bet pečių platumas! Rankos geležinės!
Protingas veidas, žvilgsnis kaip
Demono,
Vešli juoda barzda ant visos krūtinės.

Savo didžiai laimei tris sūnus turėjo,
Kaip ąžuolus tvirtus ir drąsius kaip
liūtus.
Jie ir tėvo pilį nuo priešų sergėjo,
Drąsiai priešus tramdė, kiek ten
jų bebūtų.

Vyriausias iš jųjų buvo vardu Račius.
Tai tikras paveikslas buvo paties Kupio.
Tik būtų stambesnis, jei greta sustačius,
Nuo jo ir upelis vadinas Račiupio.

Pagal pat upelį nutįsęs ir sodžius
Vardą nuo to laiko Račiupėnų gavo.
Ir per ilgus amžius, kartais net
nuobodžius,
Vardai nepakito, viskas liko savo.

Amatininkų ūkis buvo žinioj Račiaus.
Jo ir valdos buvo pagal tą upelį.
Reikia pasakyti, nelabai jos plačios,
O ilgio... pasiekti akis nebegali.

Jos Šepetą siekė – velnių karalystę,
Kur medžioklei tiko. Ogi spanguolynas!
Tik reik nežiopsoti, kad nepasiklystum,
Nes velniai čia naktį ir dieną vaidinas.

Å iose jo valdose amatai klestÄ—jo:
Vieni namus statÄ—, kiti dirbo ginklus,
Ūkinius padargus, o odos siuvėjo
Rankos siuvo balnus, visokius
pakinktus.

Šiaučių, kriaučių, stalių, meistrų
važiuotuvų,
Indadirbių, kalvių, įvairių audėjų –
Nebesuskaičiuosi, kiek čia jų bebuvo.
Tik javų nepjovė, nes nieks čia nesėjo.

Bet grūdus sumalti jie vis tik mokėjo:
Pakinkę į girnas upės vandenėlį
Ar sparnus iškėlę su pagalba vėjo,
Maišais grūdus saikė ir ant girnų kėlė.

Tai Račius brolių valdonims talkėjo,
Nes meistrų nebuvo tiek brolių valdose.
Jie pureno žemę kaip tik bemokėjo,
Kuri davÄ— naudos sau ir broliui pusÄ™.

Pranciškus BALČIŪNAS



Skaityti komentarus (0)

 

Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos
skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
 

 

Vardas:  (nebūtinas)
El. paštas:  (nebūtinas)
Komentarai:

Šį lauką palikite neužpildytą:

 

 Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.

 

Savaitės klausimas

Ar pritariate, kad tėvai būtų skatinami eiti tėvystės atostogų?

 
 
 
 

 

Vardadieniai

Morkus, Oskaras, Tolys, Tolmantas, Tolmantė, Vygandas, Žadgailas, Žadgailė, Žadmantas, Žadmantė, Žadmina, Žadminas, Žadminė.

Naujienos: Visos naujienos  |  Aktualijos  |  Gamta ir mes  |  Sveikata  |  Vėrinys  |  Nuomonės  |  KupiÅ¡kio kraÅ¡to kaimų istorijos  |  Rezervuota jaunimui  |  PAMIRÅ TI NEGALIMA PRISIMINTI
KroÅ¡tas brungiausias: KupiÅ¡kėnų kertala
Informacija: Skelbimai  |  Atsiliepimai  |  Redakcija
Ä®kainiai: Prenumerata  |  Reklama
Archyvas: Amatų gijos  |  AukÅ¡taičių kraÅ¡tas  |  Bendruomenė  |  Kamara  |  Iš ESmės  |  PožiÅ«ris  |  Sugrįžimai  |  Ulyčia  |  Amžių sandÅ«roje  |  „Pasikalbosykim“  |  Laiko raÅ¡tas  |  Gyvenimo ratas  |  Savi tarp kupiÅ¡kėnų  |  Å ėlsmas  |  Talalojus  |  Pasikalbosykim  |  MÅ«sų Å¾monas  |  Likimai  |  Horizontai  |  Propagandos anatomija  |  Pabėgėliai  |  PilietiÅ¡kumas  |  Kas mus saugo?

Jūs esate

9 008 974

šios svetainės lankytojas


Šiame puslapyje pateiktą medžiagą kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Kupiškėnų mintys“ sutikimą.

 

UAB „Kupiškėnų mintys“, Gedimino g. 34, 40130 Kupiškis

Tel.: (8 459) 3 54 74, tel./fax.: (8 459) 5 48 89.

Elektroninis paštas: [email protected]