Skelbimai
Pašnekesiai
Nuomonės

KEISTAS PASAULIS

Banguolė Aleknienė-Andrijauskė,
žurnalistė

Dar neseniai vyresnioji karta negalėjo įsivaizduoti, kad nebeliks jų svajonių žiguliukų, kad Lietuvos keliais riedės visokiausių markių automobiliai. Nuėjo į praeitį tranzistoriai, kasetiniai magnetofonai. Šiandien viskas keičiasi akimirksniu. Girdėjau, kaip vienas jaunas tėvelis savo atžalai kantriai aiškino, kas yra keturkampis magnetinis atminties diskelis („flopikas“). Mat vaikas žaisdamas viename rašomojo stalo stalčiuje rado krūvelę tokių diskelių ir nesuprato, kam jie naudojami.

Nuo pramoninės revoliucijos laikų, nuo elektros atsiradimo akimirkos pasaulis pasikeitė neatpažįstamai. Gyvename įdomiu metu. Dar nemažai žmonių atsimena buityje plačiai naudotas žibalines lempas. Ir ne tik muziejuose yra matę visokių senesnių buities daiktų. Kad kalbėdamiesi telefonu galėsime jo ekrane matyti ir žmogų, su kuriuo kalbamasi, buvo tik tolima, fantastika dvelkianti svajonė. Net mobilieji telefonai prieš trisdešimt metų dar nebuvo mūsų užkariavę, o pirmi personaliniai kompiuteriai į žmogaus kasdienybę pradėjo veržtis tik prieš dvidešimt metų. Skaitmeninės eros pradžioje gimę žmonės jau nebegali įsivaizduoti, kad nebuvo interneto, socialinių tinklų. Žinoma, yra ir šiais laikais virtualiu bendravimu nesižavinčių žmonių, kurie dažnai kitų dėl to laikomi keistuoliais.

Dabar kyla klausimas, kas bus ateityje? Koks dalykas vėl neatpažįstamai pakeis žmonių gyvenimą, kaip nutiko atsiradus elektrai, internetui.

Gal apsigyvensime kitose planetose? O gal tai bus pramonės ir kitų gyvenimo sričių robotizacija, dirbtinio intelekto keliami išbandymai? Šie dalykai jau pamažu skverbiasi ir į mūsų buitį. Pavyzdžiui, jau ne retenybė užsisakyti langų valymo robotuką į namus. Robotukai pjauna sodybose ir vejas, išmanios skraidyklės ne tik fotografuoja, bet ir pristatinėja siuntas. Atsirado ir automobilių be vairuotojo, važiuojančių kur reikia. Dažnai sunku net protu suvokti, kas yra tas dirbtinis intelektas. Kyla klausimų, ar jis gali atsisukti prieš žmogų, jo kūrėją, jį pergudrauti. Kas nutiks, jei nesugebėsime jo suvaldyti? Neseniai patyriau tokį, mano supratimu, mažulytį susidūrimą su dirbtiniu intelektu. Padėjau vienam vairuotojui internete užpildyti prašymą dėl vairuotojo pažymėjimo keitimo. Gydytojų komisijos sprendimu vairuotojui buvo leista vairuoti tik B kategorijos transporto priemones. Užpildyti prašymo iškart nepasisekė, nes gaudavau atsakymą, kad neužpildžiau visų vairavimo kategorijų, kurias anksčiau tas vairuotojas turėjo. Dirbtinis intelektas (cha-cha-aha) nenorėjo sutikti su mano pateikta nauja informacija. Matyt, automatiškai nepasikeitė nauji duomenys. Tad reikėjo kreiptis į realų konsultantą ir netrukus ši problema buvo išspręsta.

Visgi įdomiausia, kaip šie pokyčiai pakeis patį žmogų, jo vertybes, santykius su kitais žmonėmis ir aplinka.

 

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

KEISTAS PASAULIS
Reklama
2 Komentarai

2 komentarai

  1. Pavardenis (86.38.222.32)

    2019-08-03 at 23:28

    Jeigu ne vardenis, būčiau nesupratęs, dėl ko tas straipsnis. Na taip, dirbtinis intelektas gali nebeklausyt kūrėjų, jei kūrėjai jį į pasaulį paleis neatsakingai. Bet autorė nepamąsto, kad mes patys ko gero esam biorobotai, bet nesugebam neklausyt savo Kūrėjo, net nesugebam suprast kas yra mūsų Kūrėjas, kai kas net nesugeba pagalvot, kad aplamai egzistuoja mūsų Kūrėjas.

  2. vardenis (82.145.223.27)

    2019-08-02 at 18:19

    Čia aprašyta problema ne su technologijomis susieta. Čia lietuviškų tinklapių programavimo kokybė. Sodra, Regitra, Eso ir kiti yra puikūs pavyzdžiai. Lietuvoje yra puikių programuotojų, bet įmonės samdo pigius. Tai ir turim tai, ką turim.

Komentarai

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite:

Reklama
Reklama
Į viršų