Skelbimai
Pašnekesiai
Vėrinys

BUVUSIOJE SINAGOGOJE ATGYJA SENOVINIS SIENŲ DEKORAS

Sparčiai juda į priekį Kupiškio viešosios bibliotekos, įsikūrusios buvusioje sinagogoje, rekonstravimo darbai. Šiuo metu intensyviausiai dirbama pastato viduje. Kartu su apdailininkais ir kitų sričių darbininkais čia triūsia ir restauratorių iš Kauno komanda. Pasidomėjome, kaip jiems sekasi, kokius darbus jie atlieka.

Banguolė ALEKNIENĖ-ANDRIJAUSKĖ

Į statybos aikštele virtusį bibliotekos pastatą palydėjo jos direktorius Algirdas Venckus. Šiuo metu pagrindiniai restauravimo darbai vyksta buvusioje bibliotekos parodų salėje. Čia darbuojasi restauratorės iš Kauno įmonės „Paveldo sprendimai“. Darbams vadovauja pirmos kategorijos sienų tapybos restauratorė Jurga Krilavičienė. Tądien su ja kartu dirbo restauratorės Aistė Krilavičiūtė ir Elinga Garuolytė. Jos tapė ornamentą sienos viršutinėje dalyje. Tą kartą nebuvo dar vienos komandos narės Rūtos Nazaraitės.

„Tai pagrindinė mūsų restauratorių grupė, dirbanti čia. Kartais dar mums padeda vienas kitas kolega. Darbuojamės laikydamiesi pagrindinio restauravimo principo – išsaugoti autentišką ornamentą, jį atidengti, konservuoti ir retušuoti, o kur jis neišliko, atkurti. Tos vietos, kur atidengtas autentiškas ornamentas, bus tamsesnės, o kur atkurtas – šviesesnės. Tapybai naudojame natūralius dažus, kad būtų grįžtamasis ryšys, t. y. dažome naudodami tokią pačią technologiją, kokia buvo naudota kuriant autentišką ornamentą. Tai irgi vienas pagrindinių restauravimo principų. Atkurdami ornamentą naudojame retušavimo, taškavimo techniką, siekdami išgauti savotišką vibraciją, kad tas ornamentas atrodytų lyg senovinis. Dirbdami naudojomės 2014 metais atlikto polichrominio bibliotekos sienų tyrimo informacija, taip pat ją papildėme ir savo pastebėjimais bei atradimais“, – pasakojo restauratorė.

Restauratoriai bibliotekoje darbuojasi jau ketvirtas mėnuo. Visi jų darbai čia turėtų užtrukti apie pusmetį. Pasak J. Krilavičienės, sienų apačioje dar reikės ištapyti marmuro imitaciją. Šiuo metu negalės tų darbų atlikti dėl to, kad sienos dar po žiemos nepradžiūvusios. Šiuos darbus planuoja tęsti rudens pradžioje.

Restauratorė sakė, kad kai kuriose pastato vietose bus palikti atidengti įvairių laikotarpių dažymo sluoksniai. Pavyzdžiui, bus paliktas antro aukšto salėje netoli lubų nutapyto frizo (horizontalios dekoratyvinės juostos) kvadratas. Taip pat pirmame aukšte buvusiame rabino kambaryje bus konservuotas ir paliktas autentiškas rankų darbo sienos tapybos fragmentas.
J. Krilavičienė yra sienų tapybos restauravimo darbus atlikusi Tytuvėnų vienuolyne, beveik visose Kauno bažnyčiose, ypač daug dirbo Katedroje ir Šv. Jurgio bažnyčioje. Jai teko sienų dekorą atkurti įvairiuose dvaruose. Šiuo metu ji lygiagrečiai darbuojasi atkuriant tarpukario spalvingą sienų tapybą Venclauskių namuose, kurie priklauso „Aušros“ muziejui.

Restauruojami ir atkuriami buvusios sinagogos sienų dekoro ornamentai greičiausiai yra ne vėlyvesni kaip iš tarpukario laikotarpio. Taip pat yra didelė tikimybė, kad jie gali būti ir XIX a. Pasak Kupiškio viešosios bibliotekos direktoriaus Algirdo Venckaus, sinagogos pastatas daug kartų perstatytas. Tiksliai sudėtinga pasakyti jo pastatymo datą. Pagal turimus carinės Rusijos registro dokumentus, 1901 metų šio pastato statybos data yra abejotina.

Autorės nuotraukos

Reklama
1 komentaras

1 komentaras

  1. Siandien (188.69.214.152)

    2019-04-09 at 20:22

    Nesvarbu kada state kas state…ziurekime ka turime siandien.

Komentarai

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama
Reklama
Į viršų