Skelbimai
Pašnekesiai
Sveikata

ALKOHOLIZMO GYDYMO BŪDAI

Metanojos Žilėnaitės nuotrauka

Lietuvoje ir pasaulyje yra labai daug ir įvairių alkoholizmo gydymo būdų. Deja, vieno efektyviausio alkoholizmo gydymo būdo nėra. Gydant alkoholizmą geriausia yra taikyti kompleksinį gydymą. Alkoholizmas yra lėtinė liga, todėl pirmiausia, prieš pradedant ją gydyti, reikėtų išsiaiškinti, kodėl žmogus pradėjo gerti. Gydymas nuo alkoholizmo kiekvienam žmogui turėtų būti parenkamas individualiai, atsižvelgiant į paciento amžių, lytį, fizinę sveikatą, emocinę būklę, alkoholio vartojimo trukmę, kiekį, gyvenimo sąlygas ir daug kitų faktorių.

Medžiagų apykaitos atnaujinimas. Vystantis priklausomybei, alkoholis tampa sudedamąja medžiagų apykaitos dalimi ir ją labai iškreipia, žaloja. Alkoholio vartojimo nutraukimas sukelia fizinės ir psichologinės abstinencijos simptomus (nerimą, dirglumą, drebulį, nemalonų širdies plakimą, miego sutrikimus). Alkoholis taip pat sutrikdo vitaminų, mineralų ir kitų reikalingų medžiagų pasisavinimą. Todėl labai svarbu išvalyti organizmą nuo alkoholio ir jo skilimo produktų (detoksikuoti) ir visiškai normalizuoti cheminę pusiausvyrą bei metabolizmą.

Nervų sistemos ir psichikos sutrikimų, skatinančių alkoholio vartojimą arba atsiradusių dėl šio vartojimo, gydymas. Dažniausiai tai depresija, nerimas, miego sutrikimai, didesnis nervinis dirglumas. Įvairūs nervų sistemos sutrikimai pasireiškia daugiau kaip pusei alkoholiu piktnaudžiaujančių žmonių ir dažnai juos skatina toliau „gydytis“ alkoholiu. Depresijos ir nerimo pašalinimas saugiais vaistais ir nemedikamentinio gydymo metodais labai padidina priklausomybės gydymo sėkmę ir gerina sergančiojo savijautą.

Specifinis priklausomybės gydymas specialiais medikamentais. Tuo tikslu vartojami kelių grupių vaistai, keičiantys alkoholio skaldymą organizme (pavyzdžiui, disulfiramas), juos vartojant nesuskaldytas alkoholis, net pavartojus mažomis dozėmis, sukelia labai nemalonius poveikius, tokius kaip stiprus širdies plakimas, karščio pylimas, pykinimas, vėmimas, galvos skausmai; slopinantys potraukį alkoholiui vaistai, kurie veikia smegenų centrus, dalyvaujančius formuojantis priklausomybei (pavyzdžiui, naltreksonas arba akamprosatas). Šių vaistų vartojimas negali būti vienintelis gydymo metodas (tuo labiau taikomas prieš asmens valią), nes jie nepašalina visos daugybės tarpusavyje susijusių priklausomybės vystymosi priežasčių, be to, pats tinkamas vaistų vartojimas reikalauja apsisprendimo gydytis ir profesionalios pagalbos ieškojimo.

Nemedikamentinės potraukio alkoholiui slopinimo priemonės. Tai visų pirma įvairių rūšių „kodavimas“ nuo alkoholio. Skirtingose medicinos įstaigose naudojamos įvairios „kodavimo“ metodikos, tačiau praktikoje labai pasiteisina vadinamasis „cheminis“ kodavimas, kuris, vartojant specialius medikamentus, sukelia fiziologines ir psichofiziologines reakcijas, atsirandančias kaip atsakas į potraukį alkoholiui, tuo labiau bandymus jį vartoti. Todėl tokios medicininės intervencijos ne tik slopina potraukį alkoholiui, bet ir užkerta kelią jo vartojimui. Kartu formuojasi ir vis labiau stiprėja pasąmonės programa, skatinanti alkoholio vengimą ir sauganti blaivybę.

Kognityvinė ir elgesio psichoterapija
. Šis metodas ypač tinka ligai neįsisenėjus, kai yra tik probleminis piktnaudžiavimas alkoholiu, kai dar galima visiškai jo neatsisakant padaryti jo vartojimą saugų. Specialiais psichoterapijos metodais besigydantis asmuo susiformuoja saugias alkoholio vartojimo programas ir sustiprina atsparumą priklausomybės vystymuisi.

Psichologinis palaikymas ir elgsenos modifikavimas. Vystantis priklausomybei, labai pasikeičia žmogaus gyvenimas. Jo pomėgiai, laisvalaikis, draugai, bendravimas vis labiau veikiami alkoholio. Laipsniškai mažėja gebėjimas gyventi be alkoholio. Todėl gydymo tikslas turi būti ne tik nutraukti alkoholio vartojimą, bet ir išmokti gyventi blaiviai (tuo tikslu keičiant savo aplinką, draugus, bendravimo ir gyvenimo stereotipus). Tam labai padeda įvairios savitarpio pagalbos programos ir grupės, iš kurių žinomiausia yra Anoniminių alkoholikų 12 žingsnių programa. Turintys tokį palaikymą asmenys didina savo galimybes išbūti blaivūs ir neatkristi.

Pagal Pasveik.lt ir SOS03.lt parengė Ugnė KIRDAITĖ,
Rokiškio visuomenės sveikatos biuro atstovė Kupiškyje

Reklama
Komentuoti

Komentarai

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama
Reklama
Į viršų